Karaçay vadisinde ikinci şelale keşfedildi


Açıklama: Osmaniye’de Karaçay vadisinde bulunan ikinci şelaleye, Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Spor Kulübü (ODAK) tarafından ilk kez ulaşıldı.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 11Ekim2018
Geçerli Tarih: 24Mayıs2019, 04:56
Site: Akdeniz Gazetesi
URL: http://www.akdenizgazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=18015


Osmaniye’de Karaçay vadisinde bulunan ikinci şelaleye, Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Spor Kulübü (ODAK) tarafından ilk kez ulaşıldı.
ODAK Başkanı Muhammet Doğan, Karaçay Vadisindeki mevcut bilinen şelalenin 30 metre yükseklikte, yeni keşfedilen ikinci şelalenin 10 metre uzunluğunda olduğunu ve ilk kez görüntülendiğini belirtti.
Şelaleye zorlu bir tırmanışın ardından ulaşıldığını aktaran Doğan, “Bu bölgeye sarp dağ yükseltilerinin olmasından dolayı daha önce gidilememişti. Dağcılık eğitimi verilmiş dağcılarımız, kaya yapısının çürük olmasına rağmen zorlu teknik kaya tırmanışıyla 2 ip boyu tırmanışın ardından iki şelalenin de üstüne ulaşıldı” dedi.
Doğan, dağcıların iki şelalelin de kaç metre yükseklikten döküldüğünü ölçtüğünü aktardı.
Doğan, “Ekibimiz tarafından bildiğimiz ilk şelalenin 30 metre, yeni tespit edilen ikinci şelalenin de 10 metre yükseklikte olduğunu belirledi. Dağcılık teknik tırmanış yöntemleriyle ilk kez çıkılan bu bölgenin fotoğraf ve video çalışmasının kulübümüz tarafından yapılması bizim için övünç kaynağıdır” dedi.
Doğan, Osmaniye’nin halen keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerle dolu bir kent olduğunu kaydetti.
Amanos dağlarında bulunan Karaçay Vadisi ve Çona kanyonunun doğal sit alanı olarak ilan edildiğini hatırlatan Doğan, “Bu iki kanyon bölgesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmesinin ardından çalışmaların hızlanmasını ve biran önce bu uygulamanın yürürlüğe girmesini arzuluyoruz. Bu sayede, doğal güzelliklerin korunup tanıtımının yapılabileceğini  ve böylelikle turizme kazandırılacağını bizim için büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Doğan, Osmaniye’nin doğal güzelliklerini tanıtımına yönelik etkinliklerine devam edeceklerini belirtti. Ümit KAHRIMAN