Yerfıstığı hasat dönemi toplantısı yapıldı


Açıklama: Osmaniye Ticaret Borsası tarafından 2018 Yılı Yer Fıstığı hasat döneminin yaklaşması dolayısıyla istişare toplantısı düzenlendi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 06Ağustos2018
Geçerli Tarih: 24Mayıs2019, 05:05
Site: Akdeniz Gazetesi
URL: http://www.akdenizgazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=17471


Osmaniye Ticaret Borsası tarafından 2018 Yılı Yer Fıstığı hasat döneminin yaklaşması dolayısıyla istişare toplantısı düzenlendi.
Borsa Başkanı Sait Çenet, yaptığı konuşmada, kentte yer fıstığında yeni hasat dönemine ulaşmanın heyecanının yaşandığını belirtti.
2017 Yılında Türkiye genelinde 419 bin dekar alana ekimi yapılan yer fıstığından 165 bin ton kabuklu yer fıstığı ürünü hasadı yapıldığını ifade eden Çenet, 2018 Yılı için de iklim şartlarının uygun olması koşulu ile 2017 yılında elde edilen ürünün hasat edilmesinin beklendiğini kaydetti.
Türkiye'nin yer fıstığı üretiminin %40'ı Osmaniye ilinde üretildiğini, pazarlamanın da %90'nının buradan yapıldığını aktaran Çenet, şunları kaydetti:
“Yer Fıstığı Osmaniye'nin sembolü haline gelmiştir. Yer fıstığı işletmeleri ve tüccarları olarak ilimizde pazarlanan yer fıstığından iyi bir katma değer yaratmak için çalışmalıyız. Yer fıstığı sektörünün gelişmesi için Borsamız tarafından çalışmalara ara vermeden devam etmekteyiz. Borsamız laboratuarında yer fıstığında aflatoksin analizi yanında peroksit analizi yapmaya başlıyoruz.
Yer fıstığı ihtisas komisyonu tarafından yer fıstığı irilik özellikleri belirlenmiş ve Borsa Meclis Kurulu tarafından Uyulması Zorunlu Mesleki Karar haline getirilmiştir. Fatura düzenlemelerde belirlenen yer fıstığı irilik özellikleri mutlaka yazılması gerekmektedir.”
Çenet, bu sezon yer fıstığı fiyatlarının borsanın web mobil uygulamasından takip edebileceğini dile getirdi.
Önceki sezonlarda SMS sistemi ile yapılan fiyat duyuruları artık Fiyat Tespit Komitesi tarafından belirleneceğini işaret eden Çenet, “Sektörün fiyat politikasında birlik ve beraberliğin sağlaması, özellikle sezon açılışlarında yüksek fiyattan alım yapılmaması için siz değerli üyelerimizden bu yeni uygulamaya destek vermenizi istiyoruz. 2018 Yılı yer fıstığı sezonunun bereketli, bol kazançlı geçmesini temenni eder hayırlı işler dilerim" dedi.
Toplantıda yer fıstığı sektörünün sorunları ve sezonda uygulanacak alım politikaları hakkında görüş alışverişinin ardında sona erdi. Ümit KAHRIMAN