“Ev Tipi Sofralık Zeytin İşleme” Kursu Sona Erdi


Açıklama: “Ev Tipi Sofralık Zeytin İşleme” Kursu Sona Erdi
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 11Ocak2018
Geçerli Tarih: 23Ekim2018, 16:43
Site: Akdeniz Gazetesi
URL: http://www.akdenizgazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=16435


Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü eğitim programları kapsamında “Ev Tipi Sofralık Zeytin İşleme” kursu tamamlandı.

Kentte Akyar, Dervişiye, Çona, Çardak ve Merkezden başvuru yapan 46 kursiyer, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile 1,5 ay eğitim verildi.

İl Müdürü İbrahim Sağlam, yaptığı açıklamada, uygulamalı ve teorik olarak verilen kurs sayesinde tarımda para kazanmak isteyen kadınlara fırsat sunulmasının hedeflendiğini belirtti.

Eğitimin her aşamasının teknik personelin denetimiyle yürütüldüğünü ifade eden Sağlam,” Programda Gıda Mühendisi Sema Üüğlü, Tekniker Yeliz Akyol, Tekniker Lütfiye Gerek ve Ziraat Mühendisi Fadime Çoban tarafından kişisel hijyen, gıda muhafaza ilkeleri, işlemede temizlik ve dezenfeksiyon, zeytin temizleme, sofralık yeşil zeytin çeşitleri, kırma ve çizme uygulamaları, zeytinde acılık giderme, sele zeytini ve teneke zeytin yapımı konularında uygulamalı eğitimler vermişlerdir. Kadın Çiftçiler “Ev Tipi Sofralık Zeytin İşleme” Kursu Programı kapsamında toplam 46 kursiyer Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile 41 gün süreli eğitim alarak sınava girip başarılı olan çiftçilerimiz sertifika almaya hak kazanmıştır” diye konuştu. Ümit Kahrıman