OKܒde Osmanlı arşivleri ve tarihçiliğimiz konuşuldu


Açıklama: Osmaniye Korku Atata Üniversitesi (OKÜ) Tarih Bölümü ve Topluluğu tarafından ‘Osmanlı Arşivleri ve Tarihçiliğimiz’ konulu konferans düzenledi.
Kategori: Güncel
Eklenme Tarihi: 30Ekim2017
Geçerli Tarih: 23Ekim2018, 17:24
Site: Akdeniz Gazetesi
URL: http://www.akdenizgazetesi.com/haber_detay.asp?haberID=15853Osmaniye Korku Atata Üniversitesi (OKÜ) Tarih Bölümü ve Topluluğu tarafından ‘Osmanlı Arşivleri ve Tarihçiliğimiz’ konulu konferans düzenledi.
OKÜ 15 Temmuz Şehitler Amfisi’ndeki etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Etkinliğe, OKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali İhsan Öztürk başta olmak üzere Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Tel, FEF Öğretim Üyeleri ve çok sayıda öğrencimiz katıldı.
Dünyanın en zengin arşivinin Osmanlı Arşivi olduğunu ifade eden Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Kurt, Arşiv, bir devletin hafızasıdır. Osmanlı Devleti ise milyonlarca arşiv belgesi ve yüz binlerce defter ile dünyanın en zengin arşivlerinden birisidir. Osmanlı Arşivi, Türk Tarihinin aydınlatılması bakımından önemli olduğu gibi Osmanlı toprakları üzerinde kurulan 30 kadar devletin tarihleri için de çok önemli belgeler içerir. Osmanlı arşiv belgeleri nesih, ta‘lik, divanî, siyakat, rik‘a gibi birçok yazı türünde kaleme alınmıştır. Her yazı türünün kendi içerisinde kırma, hurda, gubari gibi farklı alt türleri olduğu düşünülürse Osmanlı Paleografyası’nın önemi daha da artar.“ dedi.
Tarihçinin görevi belge okunduktan sonra başladığını da söyleyen Prof. Dr. Yılmaz Kurt, Belge transkripsiyonu akademik çalışma olarak kabul edilmemelidir. Tarih belgesini doğru okumak ve doğru anlamak çoğu zaman tarih formasyonu almış olup olmamakla yakından ilgilidir. Arşivde yer alan her belge tek başına açık kanıt oluşturan gerçek bir belge olarak kabul edilemez.” dedi.
Konferansta söz alan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eyüp Tel, Prof. Dr. Yılmaz Kurt’a sunumundan dolayı teşekkür etti.
Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Kurt, öğrencilerin sorularını yanıtladıktan sonra çekiliş ile kitaplarının takdimini gerçekleştirdi.  Haber Merkezi