Güzel konuşma, diksiyon ve hitabet semineri verildi - Akdeniz Gazetesi
Güzel konuşma, diksiyon ve hitabet semineri verildi

Güzel konuşma, diksiyon ve hitabet semineri verildi

Tarih 06Aralık2013, 08:11 Editör Ali CİHANGİR

Fatihhan Eğitim Kültür ve Gençlik Derneği tarafından yürütülen ve Gençlik ve Spor Bakanlığının Gençlik Projeleri Destek Programı tarafından desteklenen "Osmaniye Yeni Fatihler Yetiştirecek" projesi kapsamından güzel konuşma, diksiyon ve hitabet semineri verildi.

Fatihhan Eğitim Kültür ve Gençlik Derneği tarafından yürütülen ve Gençlik ve Spor Bakanlığının Gençlik Projeleri Destek Programı tarafından desteklenen "Osmaniye Yeni Fatihler Yetiştirecek" projesi kapsamından güzel konuşma, diksiyon ve hitabet semineri verildi.

 

Psikolojik Rehberlik Uzmanı Fadıl Demir, Kampüs konferans salonundaki seminerde, konuşmanın medeniyetlerin temelini oluşturulduğunu ve okumanın ise bu medeniyetlerin çakıl taşları olduğunu söyledi.

 

Okumadan iyi bir konuşma yapılamayacağını ifade eden Demir, "Birçok zaferin gerisinde güzel konuşma ve güzel konuşmadan doğan güzel sözlerin etkili cereyanı yatar. Nasıl ki, medeniyetlerin kurulması insanlar arası ilişkilerden doğar, bu ilişkilerin tohumları 'Hitabet'in büyülü havasında neş'ü neva bulur. İdari mekanizmalarda başı tutan insanlara baktığımızda onların etkileyici konuşmaya sahip oldukları görülür. Bu özellikleri onları fraklı kılmıştır. Çünkü insanlar arasında gür ve isabetli konuşmak, savaş alanındaki kılıç kalkan sesleri gibidir; kimin kılıç kalkan sesi daha gür ve daha isabetli ise zafer onundur" dedi

 

En başarılı işadamları, en başarılı toplum temsilcileri, en başarılı grup ve topluluk amirlerinin, müdürlerin en iyi hitabete sahip olanlar arasından çıktığını vurgulayan Demir, iyi bir hatibin, aynı zamanda karşısındaki dinleyicilerin hareket ve mimiklerinden, onların tahlillerini yapabildiğini belirtti.

 

Hitabet sanatının eski çağlardan beri uygulandığı iki merkez olduğunu anlatan Demir, şöyle devam etti:

"birincisi Arabistan, ikincisi ise Yunanistan-Roma'dır. Bugün hâlâ camilerde kürsüden muhteşem hitabet örnekleri sergileyen insanlar vardır; aynı şekilde Roma ve Yunanistan'da ve onun uzantısı medeniyetlerde, mükemmel konferanslar, mükemmel hitabet toplantıları olmaktadır. Örneğin Avrupa'nın birçok kentinde hatta kasabasında halkı ilgilendiren konularda etkileyici konuşmalar yapılır, maksat bireyleri etkileyerek onların görevlerinde şevkli olmalarını sağlamaktır. Kitapta bu türden konuşmalarda yer almaktadır. Din adımından tutun da bilim adamına, politikacısından tutun da filozofa, peygambere kadar güzel ve etkileyici konuşmalarını bulacaksınız.

 

Demir, daha sonra, lise öğrencilerinden oluşan dernek üyelerine, güzel konuşma, diksiyon, doğru ve güzel konuşma teknikleri hakkında bilgi verdi. Süleyman Dede Berk

 

Bu haber 34859 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür Sanat

Eğitim ve kültür müzesi ilgi görüyor

Eğitim ve kültür müzesi ilgi görüyor Harkaçtığı köyünde atıl durumdaki 90 yıllık okul binası, eğitim ve kültür müzesine dönüştürüldü.

MDOB, "Mevlana'nın Çağrısı"nı sahneledi

MDOB, Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), dans ve sufi müzikle bezenmiş "Mevlana'nın Çağrısı" adlı baleyi sahneledi...

      BASIN İLAN KURUMU

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU