Gebeli çınarı tarihe tanıklık ediyor - Akdeniz Gazetesi
Gebeli çınarı tarihe tanıklık ediyor

Gebeli çınarı tarihe tanıklık ediyor

Tarih 03Haziran2013, 09:03 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye nin tarihi simgelerinden biri olan yaklaşık 200 yaşındaki Gebeli Çınarı yıllara meydan okuyor.

Osmaniye nin tarihi simgelerinden biri olan yaklaşık 200 yaşındaki Gebeli Çınarı yıllara meydan okuyor.

Gebeli Mahallesi meydanında bulunan 40 metre yüksekliğinde, 2 metre çapına sahip 2 asırlık ağaç, 1997 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunması gereken tabiat varlıkları kapsamına alındı.

Çınar ağacının gölgesinde, mahalle sakinlerinin yanı sıra kente gelen bakanlar, genel başkanlar ve turistler de dinleniyor.

Gebeli Mahallesi sakinlerinden Emekli Öğretmen Mehmet Berk (57), baharın gelmesiyle vaktinin çoğunun çınarın gölgesinde dinlenerek geçirdiğini anlattı.

Çınarın hikayesini babasından dinlediğini belirten Berk, çınarı 1800’lü yıllarda 4 kardeşin diktiğini ve ağacın yakınından su kanalı geçtiği için çınarın heybetli olduğunu söyledi.

Osmaniye Belediyesinin 4 sene önce çınarın etrafını restore ederek park yaptığını kaydeden Berk, şöyle devam etti:

“Eskiden bayramlar hep bu çınar altında kutlanırdı. Burası çok sayıda büyüklerimizi ağırladı. Bakanlar, başbakanlar dahi zamanında buraya geldi gitti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski başbakanlardan Tansu Çiller,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da gelip çınarın altında vatandaşlarla çay içti.”

Yazın geç saatlere kadar insanların serinlemek için çınarın altında vakit geçirdiğini belirten Berk,  “Sabah ailesiyle gelerek kahvaltı yapanlar bile var. Tarihi Gebeli çınarının gölgesinden daha çok insanlar gelip geçecek. Bizim mahallemiz çınarı ile meşhur. O yüzden hepimizin yanında ayrı bir değeri var. Hem tarihi değeri hem de görünümü ve ihtişamı ile çınarımızla gurur duyuyor ve ona gözümüz gibi bakıyoruz. Zamanında babalarımız nasıl bizlere öğütlediyse bizde çocuklarımıza çınarı korumaları için öğütte bulunuyoruz” şeklinde konuştu.  Ümit Kahrıman

Bu haber 40329 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Özel Haber

Geri dönüşüm atıkları, ekmek parası oldu

Geri dönüşüm atıkları, ekmek parası oldu Esed rejiminin saldırılarında evine varil bombası düşmesi sonucu ağır yaralanan Salih Galye, tedavi için geldiği Tü...

Arıcılar kalite için yarışıyor

Arıcılar kalite için yarışıyor Çukurova'da, portakal çiçeklerinin açmasıyla birlikte arıcılarda telaş başladı.

      BASIN İLAN KURUMU

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU