Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Üniversitede Doğu Türkistan’ı konuştular

Üniversitede Doğu Türkistan’ı konuştular

Tarih 27Şubat2020, 09:35 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Genç Düşünceler Kulübü tarafından “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor” konulu konferans düzenledi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Genç Düşünceler Kulübü tarafından “Doğu Türkistan’da Neler Oluyor” konulu konferans düzenledi.
 
OKÜ 15 Temmuz Şehitler Amfisinde düzenlenene etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programa, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Bölüm Başkanı, Genç Düşünceler Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Fedai Çavuş, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Demirtaş, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Emrah Yavuz, Tekstil, Giyim, Ayakkabı ve Deri Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Halil Özdemir, Türk Ocakları Osmaniye Şube Başkanı Mehmet Çetinkaya ve Üniversitemiz idari personeli ile öğrencileri katıldı.
 
15 Temmuz Şehitler Amfisi’nde gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Genç Düşünceler Kulübü Başkan Yardımcısı Büşra Tokcan yaptı.

Doğu Türkistan’ı anlatarak konuşmasına başlayan Tokcan, “Coğrafyalar değişse bile Türk’ün acıları değişmedi. Hocalı’da, Kırım’da, Kıbrıs’ta, Ahıska’da ve Doğu Türkistan’da akan kan bizim kanımızdır. Geçmişte ve bugünde yaşananlar inkâr edilemeyecek bir tarihi hakikattir.” diye konuştu.
 
Açılış konuşmasının ardından Genç Düşünceler Kulübü’nün Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Fedai Çavuş’un yazmış olduğu ‘Uyan’ isimli şiiri Azerbaycanlı öğrencimiz NovruzAhmedov okurken, ‘Doğu Türkistan’ şiirini ise Kübra Kargı okudu.
 
Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, Doğu Türkistan’da yaşananları örnekler vererek anlattı. Çok fazla vaktimiz kalmadı diyen Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, “Bugün Doğu Türkistanlılar kültürel, psikolojik, biyolojik, fizyolojik ve ekolojik soykırımda tükenirken, ses çıkartmak yerine ÇKP faşistleri ile iş tutan, yardakçılık yapan eziklerin Türk veya Müslümanlığından değil insan olup olmadığından şüphe etmek mantıken yerinde olacaktır.” dedi.
 
Programın sonunda konuşmacı Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk’a günün anısına hazırlanan çiçeği Türk Ocakları Osmaniye Şube Başkanı Mehmet Çetinkaya ve Genç Düşünceler Kulübü Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Fedai Çavuş tarafından takdim edildi. Haber Merkezi


 

Bu haber 510 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Şiddetli yağmur yolları göle çevirdi

Şiddetli yağmur yolları göle çevirdi Osmaniye'de şiddetli yağmur yolları göle çevirdi Kadirli ilçesinde aralıksız yağan yağmur sonrası bazı ev ve iş...

Vefa destek grubu iş başında

Vefa destek grubu iş başında Osmaniye’de içerisinde dezenfektan ve maskelerin bulunduğu paketler, 'Vefa Destek Grubu' ekiplerince yaşlı ...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU