Ramazan Dede 60 yıldır köyün bakkalını işletiyor - Akdeniz Gazetesi
Ramazan Dede 60 yıldır köyün bakkalını işletiyor

Ramazan Dede 60 yıldır köyün bakkalını işletiyor

Tarih 19Eylül2019, 10:04 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye'nin Sumbas ilçesine bağlı Gafarlı köyünde 86 yaşındaki Ramazan Can 60 yıl önce açtığı bakkal dükkanını hala ilk günkü heyecanla işletiyor.

Osmaniye'nin Sumbas ilçesine bağlı Gafarlı köyünde 86 yaşındaki Ramazan Can 60 yıl önce açtığı bakkal dükkanını hala ilk günkü heyecanla işletiyor.
İlçeye bağlı Gafarlı (Taşköprü) köyünde 60 yıldır köy meydanında bulunan bakkalın işletmeciliğini yapan 86 yaşındaki Ramazan Can ilerlemiş yaşına rağmen köyde mesleğini sürdürmeye devam ediyor.
Ramazan dede henüz 26 yaşındayken askerlik hizmetini bitirip köyüne döndükten sonra ailesinin de desteği ile köy meydanına bakkal dükkanı açtı. O gün bugündür köyde bakkal işleten Ramazan Can, ilerlemiş yaşına rağmen köyde mesleğini sürdürüyor.
Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bakkala gelip kilidini açan Ramazan dede özenle rafları dizip kontrol ediyor ve müşterilerini bekliyor. Köy bakkalında hala satışların devam ettiğini ancak eski günleri de aradığını belirten Ramazan dede, 40-50 yıl önce bakkalına çevre köy ve mahallelerden dahi insanların alışveriş yapmaya geldiğini söyledi.
Başta gıda malzemeleri, kuru bakliyat, ev araç gereçleri olmak üzere işlettiği bakkalda köyde yaşayan bir insanın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek malzemeler sattığını söyleyen Ramazan Can, eski dönemlerde at eyer takımı dahi sattığını belirterek kendisine "yok yok bakkal" dendiğini anlattı.
Şehirlerde kurulan büyük market ve alışveriş mağazalarına karşın eski müşterilerinin hala kendisinden alışveriş yaptığını söyleyen Ramazan Can, "Eski günlerimizi tabi arıyoruz. Aramaz mıyız. Ancak hala müşterilerim var, hala bana gelip alışveriş yapıyorlar. Ben 60 yıldır köy bakkalı işletiyorum. Bakkalımda da bir evin ihtiyacı olan her şey mevcut. Ama eski işler bitti. Köyde 4-5 tane bakkal vardı hepsi kapattı gitti. Ben kaldım geriye. Birde çerçiler çıktı. Artık milletin evine kadar her türlü malzeme gidiyor" şeklinde konuştu. Haber merkezi

Bu haber 165 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Uyuşturucu satıcılarına göz açtırılmıyor

Uyuşturucu satıcılarına göz açtırılmıyor Osmaniye'de narkotik ekiplerinin uyuşturucu satıcılarına yönelik düzenlediği operasyonlarda 6 zanlı tutuklandı....

İl Müdürü Bulut, pitaya serasını inceledi

İl Müdürü Bulut, pitaya serasını inceledi Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut, Toprakkale ilçesinde ejder meyvesi (pitaya) serasını ziyaret etti. ...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU