Aydın Osmaniye Gazetesi

Kentte 48 aileye, 34’er küçükbaş dağıtıldı

Kentte 48 aileye, 34’er küçükbaş dağıtıldı

Tarih 26Haziran2019, 09:32 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye’de Genç Çiftçi Projesi kapsamında 48 aileye 34’er adet küçükbaş hayvan dağıtıldı.

Osmaniye’de Genç Çiftçi Projesi kapsamında 48 aileye 34’er adet küçükbaş hayvan dağıtıldı.

Dağıtım törenine Vali Ömer Faruk Coşkun, Vali Yardımcısı Metin Esen ve İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ile üreticiler katıldı.

Dağıtım töreninde konuşan Vali Coşkun, “Genç Çiftçi Projemiz kapsamında bugün üreticilerimize küçükbaş hayvanların dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bu proje ile 48 ailemize 34’er koyun desteği veriyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Genç çiftçilerimizin, bugün alacakları küçükbaş hayvanları çoğaltarak daha büyük üretim yapmalarını temenni ediyorum. ”diye konuştu.

Devletimizin her zaman üreticimizin yanında olduğunu belirten Vali Coşkun, “Üreticimize hem bitkisel üretim hem de hayvancılık konusunda çeşitli desteklerimiz var. Amacımız ilimizde tarım ve hayvancılığın daha da büyümesi, hem ilimizin hem de üreticimizin ekonomisine katkı sağlamasıdır. Devletimiz üreticimize desteklerini sürdürecektir.” dedi.

Orman ve Tarım İl Müdürü İbrahim Sağlam, 2018 yılı hayvancılık projesi desteklerinin, yapılan küçükbaş hayvan dağıtımı ile sona erdiğini, ancak çiftçilere desteklerin süreceğini belirtti.

Sağlam, şunları kaydetti:
“Bilindiği üzere 2016 yılı içerisinde 158 çiftçimize, 2017 yılı içerisinde toplam 182 çiftçimize ve 2018 yılı içerisinde de toplam 188 çiftçimizi, genç çiftçi projemizden faydalandırıyoruz. Yıl içerisinde genç çiftçi projeleri için toplam 1100 kişi müracaat etmişti. Yapılan puanlama sistemi ile 188 kişinin hak edişi oldu. Bunun 176'sı hayvancılıkla, 12 tanesi ise bitkisel üretimle ilgili projelerimizdi. Bugün burada son 11 tane çiftçimize 374 tane küçükbaş hayvanın dağıtımını yapıyoruz. Toplamda 108 çiftçimize büyükbaş, 48 çiftçimize küçükbaşta destek veriyoruz. Toplam üç yıl içerisinde 529 çiftçiye 15 milyon 870 bin lira destek sağlandığını aktaran Sağlam, Geçtiğimiz yıllarda vermiş olduğumuz genç çiftçilerimize baktığımızda 2016 ve 2017'de kişi başı 40 tane küçük baş hayvan vermiştik. Bunları üç yıldır takip ettiğimiz için 2016'da verdiğimiz 40 koyunun şu anda 100 tane olduğunu gördük. Çiftçilerimiz bunu benimsedi ve işletmelerindeki hayvanları 2'ye 3'e katlayarak çoğalttılar. Bu projemiz devam edecektir. Bugün bu hayvanların da dağıtımının tamamlanmasıyla 2018 yılı genç çiftçi projelerinin tamamını gerçekleştirmiş oluyoruz. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun diliyorum.”
Daha sonra üreticilere, küçükbaş hayvanların dağıtımı gerçekleştirildi. Haber Merkezi


 

Bu haber 83 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

7 Ocaklılardan Cizre’li öğrencilere yardım eli

7 Ocaklılardan Cizre’li öğrencilere yardım eli Osmaniye 7 Ocak Taraftarlar Derneği, sosyal medya üzerinden yardım talebinde bulunan Cizre’deki köy okuluna destek ...

Başkan Tekçe ve Yönetiminden Barış Pınarı Harekatına destek

Başkan Tekçe ve Yönetiminden Barış Pınarı Harekatına destek Osmaniye Milli Beka Harekatı Kadın Kolları Şube Başkanı Elif Tekçe ve Yönetim Kurulu üyeleri Barış Pınarı Harekatın...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU