Aydın Osmaniye Gazetesi

Yargı Reformu Strateji taslağına tepki gösterdiler

Yargı Reformu Strateji taslağına tepki gösterdiler

Tarih 12Haziran2019, 10:27 Editör Ali CİHANGİR

Büro Memur-Sen Osmaniye Şubesi, Yargı Reformu Strateji taslağında yapılan düzenlemelere ilişkin açıklamada bulundu.

Büro Memur-Sen Osmaniye Şubesi, Yargı Reformu Strateji taslağında yapılan düzenlemelere ilişkin açıklamada bulundu.
 
Şube Başkanı Ebubekir Yılmaz, Adliye binası önünde yaptığı açıklamada, açıklanan Yargı Reformu Stratejisi Taslağına tepkilerini dile getirdi.

Adalet Bakanlığının strateji taslağında Zabıt Katiplerinin kurum içi Görevde Yükselme yoluyla elde edebildiği tek kariyer umudu olan Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavının kaldırılmasını öngördüğünü aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:
“Yazı İşleri Müdürlüğünün Kariyer Meslek olarak yapılandırılması, Yazı İşleri Müdürlüğünün Görevde Yükselme usulü ile değil hukuk eğitimi almış olanların en başta sınavla girilebilen bir kariyer haline dönüştürüleceği ifade edilmiştir. Adalet Bakanlığı personelleri olarak yapılan bu açıklamayı üzüntüyle karşılamış bulunmaktayız. Yapılması düşünülen düzenleme ile Adliyelerde mesleki tecrübeye sahip, dosyaların tozunu yutan çalışanlarımızın emeklerinin gözardı edilmesi, mesleki tecrübeye sahip olmayanların sınava tabi tutularak kurum dışından mahkeme birimlerine Yazı İşleri Müdürü atanması iş deneyimi konusunda tecrübe eksikliği nedeniyle aksamalara neden olacağı gibi, personel arasında çalışma barışını ve huzurunu ortadan kaldıracaktır. Açıklanan Yargı Reformu Stratejisi paketi birçok açıdan yenilik getirirken çalışanların hiç bir şeyin olmaması hakkımız olan Görevde Yükselme Sınavının elimizden alınmak istenmesi ya da Yazı İşleri Müdürlüğüne kurum dışından atama ile bugüne kadar hakkımız olan Yazı İşleri Müdürlüğüne ortakçı yapılmak istenmesi Yargı Reformu Stratejisine çalınan kara bir lekedir.”

Yılmaz, Yargı Reformu Paketi hazırlanırken Adalet Bakanlığı ile birlikte Baroların ortak bir çalışma yürüttüğü kamuoyuna yansıyan açıklamalarla netlik kazandığını aktardı.

Ülke için hayati öneme sahip bir paket hazırlanırken, çalışmanın paydaşı olan Adliye Çalışanlarının ve Adalet Bakanlığında yetkili sendika olan Büro Memurları Sendikasının görüşünün alınmamasının asla kabul edilemeyeceğini ifade eden Yılmaz, “Çalışanların görüşünün alınmadığı bir Yargı Reformu Paketi eksik ve sakattır. Adalet Çalışanları olarak, Türkiye Barolar Birliği Başkanının Yargı Reformu Paketini değerlendirirken yapmış olduğu açıklamada, dosyaların eksik olarak duruşmaya çıkmasının müsebbibi Yazı İşleri Müdürleri imiş gibi hedef gösterilmesi ve Yazı İşleri Müdürlüğüne hukuk mezunlarının atanması ile bu sorunların ortadan kalkacağını ifade etmesi, Yargı Çalışanlarımıza bir hakarettir. Barolar Birliği Başkanı, Yazı İşleri Müdürlerinin görevlerinden bihaberdir. Adalet çalışanları olarak yargı hizmetlerini yerine getirirken sorumluluğumuzun ağırlığının bilincindeyiz. Adalet Çalışanları olarak haykırıyoruz, hakkımız olan Görevde Yükselme Sınavı ile elde ettiğimiz Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı ile ilgili güncelleme yapılıncaya kadar basın açıklamalarımız ve eylemlerimiz devam edecektir” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi 
                                   

Bu haber 107 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Osmaniye’de ahilik haftası kutlandı

Osmaniye’de ahilik haftası kutlandı Osmaniye’de Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Ramazan Dede 60 yıldır köyün bakkalını işletiyor

Ramazan Dede 60 yıldır köyün bakkalını işletiyor Osmaniye'nin Sumbas ilçesine bağlı Gafarlı köyünde 86 yaşındaki Ramazan Can 60 yıl önce açtığı bakkal dükkanını...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU