Aydın Osmaniye Gazetesi

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı

Okula 2 ayda 15 bin kitap toplandı

Tarih 23Mayıs2019, 09:34 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye de kütüphane için yapılan kitap bağışı çağrısı dev bir kampanyaya dönüştü. 2 aylık sürede toplanan 15 bin kitap, koliler halinde okuyucularla buluşacağı kütüphaneye gönderildi.

 Osmaniye de kütüphane için yapılan kitap bağışı çağrısı dev bir kampanyaya dönüştü. 2 aylık sürede toplanan 15 bin kitap, koliler halinde okuyucularla buluşacağı kütüphaneye gönderildi.
Düziçi ilçesi Böcekli beldesi Boyalı Atatürk ilkokuluna tayin olunan Okul Müdürü Münür Yarpuz, okulda kütüphane olmadığını gördü. Yarpuz, okulun kendi imkanlarıyla önce kütüphaneyi kurdu. Ancak en büyük eksiklik ise kitaplardı. Amaç, Okulda haftada bir veli öğrenci buluşması yaparak hep birlikte kitap okumayı sevdirmek ve alışkanlık haline getirmekti. Kütüphanenin boş raflarını doldurmak için sivil toplum kuruluşları, kurum müdürleri, öğretmenlerle bir çalışma yaparak ayrıca sosyal medyadan çağrıda bulunuldu. Yapılan çağrı o kadar büyük bir destek gördü ki yaklaşık 2 ayda 15 bin kitap okula yağdı.
Dünya klasiklerinden, Türk edebiyatına, yeni çıkanlardan, çok okunan romanlara ve çizgi karakterlerine kadar birçok eserin yer aldığı yüzlerce koli kitap, kütüphaneye gönderildi.
Kütüphanedeki raflar belli bir bölümünü aldı.Ancak geri kalanlar ise raflara sığmayınca okul idaresi bir karar alarak bir proje hazırlayıp geri kalan kitapların da okunması ve okuyucusuyla buluşması amaçlandı.Dört yıllık projede ilçe genelinde bulunan okullardaki öğrencilere ulaştırılmak üzere gönderilen projenin ilk ayağı bu şekilde başladı.Dört yıllık proje sonunda ise kitaplar okullara hibe edilecek.
Okullarında ilk defa Kütüphane sayesinde çocuklarıyla birlikte kitap okuyan veliler,bu durumdan memnuniyetlerini dile getirirken,öğrenciler de Kütüphane sayesinde kitap okumanın alışkanlık yaptığını belirttiler.
Okul müdürü Münür Yarpuz, bu okula atandığımda okulumuzun kütüphanesi yoktu. Öğretmenlerimizle bir araya gelerek kütüphane kurma fikri ortaya attık. Ve çeşitli çalışmalar yaparak sivil toplum kuruluşları, sosyal medyayla öğretmenlerimiz diğer kurum müdürleriyle iletişime geçerek bizler tanıdıklarımızla iletişime geçerek çok sayıda kitap temin ettik okulumuza. Baktık ki okulumuz kütüphanesinde 15 bin civarında kitap olunca bu kitapları nasıl değerlendiririz bu kitapları nasıl okuyucusuna ulaştırırız her kitap nasıl okuyucusuna ulaşacak diye düşündük ve karar verdiğimizde bir proje yapma gereği duyduk. Ve projeyi yaptık. Projede dört yıl boyunca ilçemizde köy okullarından başlayarak liseler ortaokullar ilkokullara 500 ün üzerinde her okula kitap verme fikri ortaya çıktı. Ve projemiz her yıl 500 kitabı öğrencilerimize veriyoruz. Okullar da bu kitapları okuduktan sonra okulumuza tekrar getiriyor ve tekrar değiş tokuş usulüyle öğrencilerimiz 4 yıl zaman zarfında yaklaşık 15 bin kitapla okullarımız buluşacak. Bizim projemize destek verenlere ve bu projede yer alan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı. Haber merkezi
 

Bu haber 86 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Osmaniye’de ahilik haftası kutlandı

Osmaniye’de ahilik haftası kutlandı Osmaniye’de Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Ramazan Dede 60 yıldır köyün bakkalını işletiyor

Ramazan Dede 60 yıldır köyün bakkalını işletiyor Osmaniye'nin Sumbas ilçesine bağlı Gafarlı köyünde 86 yaşındaki Ramazan Can 60 yıl önce açtığı bakkal dükkanını...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU