Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Çiftçiler sulama kanalı ve yol istiyor

Çiftçiler sulama kanalı ve yol istiyor

Tarih 15Mayıs2019, 09:38 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye’nin Sumbas ilçesinde bir grup çifti ve iki Mahalle Muhtarlığı hasat öncesi yollarının ve sulama kanallarının yapılmasını istediler.

Osmaniye’nin Sumbas ilçesinde bir grup çifti ve iki Mahalle Muhtarlığı hasat öncesi yollarının ve sulama kanallarının yapılmasını istediler.
Sumbas’ta önemli geçim kaynaklarından biri olan tarımla uğraşan çiftçiler tamamına yakını tahrip edilen su kanallarının ve hasattan önce 15 Km bozuk olan yollarının onarılmasını istiyorlar.
Sulama Birlikleri görev alanı içerisinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilmiş sulama tesislerini inşa maksatlarına uygun şekilde kullanmak, işletmek, bu tesislerin bakım, onarım ve yönetim sorumluluğunu yürütmek, tesisi yenilemek suretiyle tarımsal sulama faaliyetlerini yürütmek, sulama tesislerinin etkin, verimli ve düzenli kullanımını sağlayarak sulu tarımın gelişmesini ve üretimin dengeli olarak artırılmasını sağlamak amacıyla kurulan yarı resmi birlik olarak görevini yapmadığını belirten Sumbas Döğenli Mahalle Muhtarı Emre Ozan Güvel, tahrip edilen su kanallarının ve hasattan önce 15 Km bozuk olan yollarının onarılmasını istediklerini söyledi.
“Burada sadece derdimiz çiftçilik biz çiftçilikle geçiniyoruz” diyen Muhtar Güvel, yaptığı açıklamasında, şunları kaydetti:
“Bizim sorunumuz sulama birliği ile ilgili, tarla yollarımız çok bozuk. Çitçilerimiz tarlasına gidip gübresini ve hasadını yapamıyor. Çapasını çekemiyor mahsulüne zamansız su kaçıyor. Bizim isteğimiz sadece tarla yollarının yapılması çiftçilerimiz rahatlıkla tarlasına ulaşsınlar hasadını ve sulamasını yapsınlar. Ama maalesef çitçilerimiz tarlalarına traktörle bile gidemiyorlar. Bu yollarını yapılması için Döğenli ve Karaömerli Muhtarlıkları olarak Sumbas Sulama birliğine müracaatta bulunduk. Müracaat sonra incelemelerinin ardından yapılacağı yazılı olarak bizlere tebliğ edildi ama henüz yapılmadı”

Kendisininse bir çiftçi olduğunu belirten Karaömerli Mahalle Muhtarı Bilal Büyükhan, “10 Yıldır sulama kanalımız göreve yapmıyor. Kanal suyu yola gidiyor. Buda yolun çökmesine neden oluyor. Çiftçi arkadaşlarımız mahsullerini taşırken traktörlerimiz devriliyor kazaya sebebiyet veriyor. Köle şeklinde çiftçilik yapmaya çalışıyoruz. Bununla hiçbir yetkili ilgilenmiyor. Ama para zamanı gelince tıkır tıkır herkesten topluyorlar. 1 ay gecikse icraya veriyorlar. Zorla alıyorlar” şeklinde konuştu.

Yolun genişliğinin 11 metre olduğunu belirten çiftçi Hulusi Demiroğlu, “1959 gelen kadastroda 2 metre yol koymuşlar. Onlarda haklı o zaman biçer yok traktör yok. At arabası 2 Metreden gidebiliyordu. Zaman geldi traktör biçerdöver çıktı. Yol 11 metreye çıktı. Biz bu 11 metre yolun bulunup yapılmasını istiyoruz” dedi. Haber Merkezi

Bu haber 52 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Osmaniyeli 15 Temmuz’da tek yürek oldu

Osmaniyeli 15 Temmuz’da tek yürek oldu Osmaniye’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla, yürüyüş düzenlendi.

Düziçi’nde 15 Temmuz Sergisi açıldı

Düziçi’nde 15 Temmuz Sergisi açıldı Düziçi’nde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma" etkinlikleri kapsamında fotoğraf sergisi açıldı.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU