Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Down Sendromu farkındalık yürüyüşü yapıldı

Down Sendromu farkındalık yürüyüşü yapıldı

Tarih 22Mart2019, 09:22 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuoğlu, İsmail Kaya, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşları ile öğrenciler okullar kampüsünde bir araya gelerek buradan atletizm pistine kadar yürüdü.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Loğoğlu, burada yaptığı açıklamada, 2019’un gönüllülük yılı ilan edildiğin bu kapsamda Down Sendromu farkındalık yürüyüşleri düzenlendiğini belirtti.

Bugünün Down Sendromlular hakkında toplumsal bilinç oluşturmak açısından önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Loğoğlu, “Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak bu önemli günün belirlenmesi ile toplumda down sendromu konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışmaktayız, tüm dünyada 21 Mart günü çeşitli etkinlikler Down Sendromu Günü çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Günün 21 Mart olarak belirlenmesi ise rastgele alınan bir karar değil. Down Sendromu Günü 10 Kasım 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından tanınmıştır. Tarihin 21 Mart olması ise tesadüf değil, 21. kromozomlarının 2 tane değil de, 3 tane olması nedeniyle Mart ayının 21'i Down Sendromu Günü olarak belirlenmiştir. Bu özel günde down sendromu konusunda farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Dünya genelinde 6 milyon insan bu genetik farklılığa sahip durumdadır. Down Sendromu son kırk yılda gerçekleşen gelişimci ve kapsayıcı tutuma rağmen, birçok ülkede Down Sendromlu bireyler hala ayrımcılık ve önyargı ile karşı karşıya kalıyor. Oysa, Down Sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla beraber, izole edilmeden yaşamaları büyük önem taşıyor. Dünya Down Sendromu Günü gibi farkındalık yaratacak organizasyonlar, tüm toplumun kapsamlı bir bakış açısı ile Down Sendromu hakkında bilgilendirilmesine olanak sağlıyor. Bu önemli günün belirlenmesi ile toplumda Down Sendromu konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışmaktayız. Down Sendromlu vatandaşlarımız hakkında bu bilinci oluşturmak için önemli bir sorumluluk üstlendiğimizin farkındayız ve bu amaçla birçok çalışma gerçekleştireceğiz yurtlarımızda barınan öğrencilerimiz ile sosyal kültürel faaliyetler çerçevesinde engelli yaşam risk haritaları oluşturulması, KYK farkındalık Yürüyüşleri, dünya gönüllüler günü, ısıtan eller projesi, KYK eğitim elçileri, Maça gidiyoruz programımız, tecrübeye kulak ver, KYK uçurtma şenlikleri çerçevesinde devam edecektir” şeklinde konuştu.

Etkinliğe, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, İsmail Kaya, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.  Ümit KAHRIMAN  

Bu haber 179 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Osmaniyeli 15 Temmuz’da tek yürek oldu

Osmaniyeli 15 Temmuz’da tek yürek oldu Osmaniye’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla, yürüyüş düzenlendi.

Düziçi’nde 15 Temmuz Sergisi açıldı

Düziçi’nde 15 Temmuz Sergisi açıldı Düziçi’nde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma" etkinlikleri kapsamında fotoğraf sergisi açıldı.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU