Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Kalın bağırsak testi yapıldı

Kalın bağırsak testi yapıldı

Tarih 21Mart2019, 10:18 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Sağlıklı Hayat Merkezi, Mart ayı kalın bağırsak kanseri farkındalık ayı kapsamında bilgilendirme yapıldı.

Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Sağlıklı Hayat Merkezi, Mart ayı kalın bağırsak kanseri farkındalık ayı kapsamında bilgilendirme yapıldı.
Büyük cami avlusundaki etkinlikte, 50-70 yaştakilere, basit bir test ile tarama yapılarak erken evre kalın bağırsak kanserini teşhis etmek ve bilgilendirme yapıldı.
Görevliler, etkinlik kapsamında ayrıca vatandaşlara GGK kiti dağıtımı ve taramanın nasıl yapılacağı konusunda eğitim verildi.

Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, yaptığı açıklamada, eğitim çalışmasına katılan çalışanlara teşekkür etti.

Kalın bağırsak kanserlerinin görülme sıklığının tüm kanserler içerisinde üçüncü sırada yer aldığını belirten Öznavruz, kalın bağırsak kanserin değiştirilebilir risk faktörleri hakkında bilgi vererek şunları kaydetti:
“Aşırı kilolu veya obez olmak, Fiziksel olarak aktif olmamak, Fazla miktarda işlenmiş (sosis, salam ve benzeri) veya işlenmemiş kırmızı et (sığır, kuzu, karaciğer ve benzerleri) tüketimi, sigara dahil tütün ürünlerinin kullanımı, fazla alkol kullanımı kolon kanseri risk gurubunda yer almaktadır. Ayrıca, ileri yaş, kişinin kalın bağırsak polipleri veya kalın bağırsak kanseri öyküsü olması, kişinin inflamatuvar bağırsak hastalığı (Ülseratif kolit veya Crohn hastalığı) öyküsü olması, ailede kalın bağırsak polipleri veya kalın bağırsak kanseri öyküsü olması, kalıtsal bir sendromun olması, Tip 2 diyabet hastası olma gibi faktörler de kalın bağırsak kanserin değiştirilemez risk faktörleri arasında yer almaktadır” dedi.

Bu haber 106 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Osmaniyeli 15 Temmuz’da tek yürek oldu

Osmaniyeli 15 Temmuz’da tek yürek oldu Osmaniye’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla, yürüyüş düzenlendi.

Düziçi’nde 15 Temmuz Sergisi açıldı

Düziçi’nde 15 Temmuz Sergisi açıldı Düziçi’nde "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma" etkinlikleri kapsamında fotoğraf sergisi açıldı.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU