Kanser, uzun süreli mücadele gerektirir - Akdeniz Gazetesi
Kanser, uzun süreli mücadele gerektirir

Kanser, uzun süreli mücadele gerektirir

Tarih 04Şubat2019, 09:25 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, kanserin beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalık olduğunu belirtti.

Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, kanserin beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalık olduğunu belirtti.
Öznavruz, dünya kanser günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, son kanser verileri hakkında bilgi verdi.
Erkeklerde en sık görülen kanserlerin akciğer ve prostat kanseri iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini koruduğunu ifade eden Öznavruz, kadınlarda en sık görülenin ise meme kanseri, her 4 kadın kanserinden birisi olmaya devam ettiğine dikkat çekti.
Erkek ve kadınlarda aynı oranda bağırsak (kolorektal) kanserinin üçüncü en sık görülen kanser türü olduğunu aktaran Öznavruz, “şunları kaydetti:
“Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi ,en sık görülen kanser türüdür.
“Dünya Kanser Günü” her yıl 4 Şubat günü; kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır. Günümüzde kanserin %30-50’si önlenebilir. Bu, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerini uygulama yoluyla başarılabilir. Birçok kanserin iyileşme olasılığı, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse yüksektir.”

Öznavruz, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, yaygın kanserlerin en az üçte birinin sağlıklı bir diyetle, sağlıklı bir kiloyu korumak ve fiziksel olarak aktif olmakla önlenebildiğine dikkat çekti.

Artan farkındalık ve doğru bilgi ve tecrübelerin kanserin erken uyarı işaretlerini tanıma, sağlığımız hakkında bilinçli seçimler yapma ve kanser hakkındaki korku ve yanlış algılara karşı koyma konusunda güç verdiğini kaydeden eden Öznavruz, “Tüm kanserler erken belirti göstermez. Bununla birlikte, birçok kanser bir şeyin doğru olmadığına dair işaretler gösterebilir veya gösterir. Bunlar başlıca meme, rahim ağzı (serviks), kalın bağırsak (kolorektal), cilt, ağız (oral) ve bazı çocukluk kanserleridir. Bunu bilmek önemlidir, çünkü kanseri erken teşhis etmek neredeyse her zaman tedavi etmeyi ve hatta iyileştirmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu da kanser tanısı alan insanlar için hayatta kalma ve yaşam kalitesini arttırma şansı anlamına gelmektedir. Dahası, bazı kanserlerin erken uyarı işaretlerini tanımak düşük maliyetlidir ve çoğu durumda herhangi bir özel teknoloji gerektirmez. Her birimiz vücudumuz için neyin normal olduğunu bilme ve olağandışı değişiklikleri tanıma konusunda doğru bilgileri Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) , Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) çalışan sağlık çalışanlarından alabiliriz”  ifadelerini kullandı. Haber Merkezi


Bu haber 355 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Kafede çıkan yangında mutfak kullanılmaz hale geldi

Kafede çıkan yangında mutfak kullanılmaz hale geldi Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde gece geç saatlerde bir kefenin mutfağında çıkan yangın itfaiyenin müdahalesi ile sönd...

Kırsaldaki yatırımlar ve projeler konuşuldu

Kırsaldaki yatırımlar ve projeler konuşuldu Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye İl Özel İdaresi’ni ziyaret ederek, brifing aldı. Vali Yılmaz, İl Özel...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU