Aydın Osmaniye Gazetesi

Dünya’nın yüzde 10’unu engelliler teşkil ediyor

Dünya’nın yüzde 10’unu engelliler teşkil ediyor

Tarih 05Aralık2018, 09:27 Editör Ali CİHANGİR

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Vali Celalettin Cerrah Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde etkinlik düzenlendi.

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Vali Celalettin Cerrah Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde etkinlik düzenlendi.

Vali Ömer Faruk Coşkun, programda yaptığı açıklamada, engellilik konusunun yalnızca engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren önemli bir konu olduğunu belirtti.

Engelliliğin, sosyal hayatı engelleyen bir kusur değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade eden Coşkun, şunları kaydetti:
“Özellikle son yıllarda spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına hatta siyasete kadar hemen her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin bu azim ve özgüvenleri her türlü takdiri hak etmektedir. Bu durum göstermektedir ki engellilik herhangi bir zorluk ve mücadele gerektiren bir durum söz konusu olduğunda pes etmek değil, onu aşmak için mücadele etmemektir. Güçlü Devletimizin ekonomi, siyaset, yatırım ve kalkınma alanlarında attığı dev adımlar engelli vatandaşlarımız adına da olumlu neticeler vermiş, özellikle Engelliler Kanunu çerçevesinde çok ciddi temel kanuni düzenlemeler yapılmış ve hayata geçirilen sosyal politikalar vesilesiyle engelli vatandaşlarımızın çok daha kapsamlı hizmetlerden istifade edebilme imkânı ortaya çıkmıştır. Unutulmamalıdır ki;  engelli kardeşlerimizin toplumsal hayatta daha fazla varlık göstermeleri, sosyal sorumluluk üstlenmeleri ve kendilerini hak ettikleri yerde görmeleri şüphesiz Aziz Milletimizin sosyal dokusunu zenginleştirecek ve gücüne güç katacaktır” diye konuştu.
Vali Coşkun sözlerine, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün tüm engelli vatandaşlara sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam getirmesini diledi.

AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise “Hayatın tüm alanlarında sporda, sanatta, edebiyatta, siyasette, eğitimde, sivil toplumda, iş dünyasında tüm zorluklara rağmen sizlerin sergilediği mücadele gerçekten takdire şayandır. Ülkemizde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle düzenlenen etkinliklerin, oluşan hassasiyetin ve farkındalığın, engelli kardeşlerimizin hayatlarını daha da kolaylaştıracak adımların atılmasına vesile olmasını diliyorum. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya nüfusunun %10’unu engelliler teşkil ediyor. Aileleri ile birlikte ele aldığımızda engellilik konusu, 81 milyon nüfusumuzun yaklaşık 30 milyonunu çok yakından ilgilendiriyor. Hiçbir siyasetçinin, bürokratın ve hiçbir ferdin her üç kişiden birini ilgilendiren bir mesele karşısında kayıtsız kalması, gözünü kapatması düşünülemez. Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayata tam katılımının sağlanması, ayrımcılığa maruz kalmadan vatandaşlık haklarını rahatça kullanabilmesi, her alanda engelli kardeşlerimizin önündeki engellerin kaldırılması, onların başkalarına gereksinim duymadan hayatını sürdüren, üreten, toplumsal yaşama katkıda bulunan bireyler olmalarının sağlanması hususu devletimizin temel görevleri arasında yer almaktadır. ”diye konuştu.
 
Programın devamında, Vali Celalettin Cerrah Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi öğrencisi Furkan Gök “Hayat Herkese Güzel” isimli şiir okudu. Özel Eğitim Mesleki Okulu öğrencilerinin kule gösterilerini sunmalarının ardından Özel Eğitim Mesleki Okulu öğrencileri işaret dili ile “Birlikte Aşalım Tüm Engelleri” isimli şarkıyı söylediler. Vali Celalettin Cerrah Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi öğrencilerinden oluşan koronun gösterisi ile devam eden etkinlikte Vali Celalettin Cerrah Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi öğrencisi Yıldız Ersoy, down sendromlularda dünyada bir ilk olan semazen gösterisini sundu.
Program Vali Celalettin Cerrah Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi öğrencilerinin harmandalı ve halk oyunları gösterisi ile sürdü. Halk oyunları ekibinin gösterisinde Vali Coşkun ve protokol mensupları da öğrencilerle birlikte halay çektiler.
 
Etkinliğin son bölümünde Vali Ömer Faruk Coşkun ve protokol mensupları Vali Celalettin Cerrah Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi öğrencileri tarafından yapılan el emeği göz nuru ürünlerden oluşan sergiyi gezdiler. Vali Coşkun, birbirinden güzel ürünlerde emeği olan tüm öğrencileri tebrik ederek, başarılarının devamını diledi. Haber Merkezi

 

Bu haber 176 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Bisikletçiler, 19 Mayıs turu attı

Bisikletçiler, 19 Mayıs turu attı Şehit Binbaşı Adil Karagöz Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından "Bir Asırdan Bin Asıra 19 Mayıs" etkin...

Engelliler bocce turnuvası düzenlendi

Engelliler bocce turnuvası düzenlendi Osmaniye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Engelliler Bocce Turnuvası düzenlendi.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU