Aydın Osmaniye Gazetesi

Doğu Türkistan’da vakit, zulmü görme ve bitirme vaktidir

Doğu Türkistan’da vakit, zulmü görme ve bitirme vaktidir

Tarih 08Kasım2018, 09:08 Editör Ali CİHANGİR

Eğitim Bir-Sen Osmaniye Şubesi tarafından Çin’in, Doğu Türkistan’a uyguladığı soykırımı protesto etti.

Eğitim Bir-Sen Osmaniye Şubesi tarafından Çin’in, Doğu Türkistan’a uyguladığı soykırımı protesto etti.
Şube Başkanı Mahmut Kahraman, sendika binasında yaptığı açıklamada,
Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı soykırımın, son zamanlarda gittikçe şiddetlendiğini söyledi.
Doğu Türkistan ve milyonlarca insanın, iki emperyalist devletin çıkar kavgasında araç haline getirilmemesi gerektiğini ifade eden Kahraman, şunları kaydetti:
“Eğer dünyanın iyi insanları bu konuyu sahiplenip, zulme karşı bir hat oluşturmazsa, Doğu Türkistan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde yaşayan mazlumlar iki zalimden birinin zulmüne maruz kalması kaçınılmazdır. Bu yüzden dünyanın bütün iyi insanları zulme karşı güçlü bir hat oluşturmalı, adalet ve özgürlük dünyamıza hakim kılınmak için sorumluluk almalı. Ve hep birlikte haykırmalı; İnsan onuru dokunulmaz, özgürlükler kısıtlanamaz. Çin, Doğu Türkistan’da bir soykırım gerçekleştiriyor. Bunu yaparken de kendince meşrulaştırıcı bazı politik argümanlar geliştiriyor. Zaten modern dünyada bütün katliamlar, zulümler bu kılıf altında, yani masum gibi görünen teoriler ve politik söylemlerle gerçekleştiriliyor. Çin hükümeti de, Doğu Türkistan’daki soykırımı, zulmü gizlemek için “Sosyo-ekonomik reformlar” söylemini kullanıyor”    

Kahraman, Çin’in fikri ıslahat adı altında bir milyondan fazla insanı hapishanelerde tuttuğunu kaydetti.

Çin komünist yönetiminin ‘Kardeş Aile’ projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek Uygurların aile birliğini dağıttığını belirtti.

Çin’in Doğu Türkistan’da tek orijinal ürünü işkence ve zulüm olduğunu aktaran Kahraman, “Doğu Türkistan İslam Medeniyetinin kadim bölgelerinden biridir. Biz insanlığın vicdan sesi olarak Doğu Türkistan’ın yanında Çinin ve zulmünün karşısındayız. Bizler, insanlık ailesinin onurlu fertleri ve özgürlük sesleri olarak; soykırıma sessiz kalmayacağız, Çin’e karşı ses vermekten geri durmayacağız. Bizler, medeniyetimizin değerlerine yüklenen adil insanlar olarak Doğu Türkistan adaletle, kardeşlerimiz özgürle bulaşana kadar susmayacağız”  diye konuştu.  Haber Merkezi 

Bu haber 188 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

“Mursi’nin, Cenabı hakkın lütfuna mahzar olduğuna inanıyoruz”

“Mursi’nin, Cenabı hakkın lütfuna mahzar olduğuna inanıyoruz” Anadolu Gençlik Derneği Osmaniye Şubesi, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı merhum Muhammed Mursi’nin çıkarıld...

Gençler, “Biz Anadoluyuz” projesiyle Bingöl’e gitti

Gençler, “Biz Anadoluyuz” projesiyle Bingöl’e gitti İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen "Biz Anadoluyuz" projesi kapsamında Osmaniye’den Bingöl’e 40 öğrenci gitti.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU