Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Osmaniye’de 449 organ bağışı bulunuyor

Osmaniye’de 449 organ bağışı bulunuyor

Tarih 08Kasım2018, 09:07 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, organ ve doku bekleyen hastaların sayısının arttığını, organ nakil sayısının aynı oranda artış göstermediğini belirti.

Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, organ ve doku bekleyen hastaların sayısının arttığını, organ nakil sayısının aynı oranda artış göstermediğini belirti.

Öznavruz, organ bağışı haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, organ bağışı konusunda toplumda, gerek tıbbi, gerekse dini açıdan eğitim ve bilgi eksikliğinin bulunduğunu kaydetti.

Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesine organ bağışı dendiğini aktaran Öznavruz, yasal düzenleme ile 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan her fert organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabildiğini söyledi.

Organ naklinin son evredeki organ yetmezliği için en iyi hayat kurtarma yolu olduğunu anımsatan Öznavruz, şu ifadelere yer veridi:
“Tıp bilimindeki gelişmeler her geçen gün hız kazanmakta, dünyada ve ülkemizde konusunda uzman hekimlerimizce başarılı nakiller yapılmakta ve hastalarımızın tekrar sağlığına kavuşması sağlanmaktadır. Yeterli personel, tıbbi ve teknik donanıma sahip olmamıza ve yoğun bakım ünitelerinde her gün onlarca hastaya beyin ölümü tanısı konulmasına rağmen kadavra donör sayısındaki yetersizlik nedeniyle organ ve doku bekleyen hastaların sayısı artmakta ancak, organ nakil sayısı aynı oranda artış göstermemektedir. Bunun en büyük nedeni yapılan tüm çalışmalara rağmen hala organ bağışı konusunda toplumda, gerek tıbbi, gerekse dini açıdan eğitim ve bilgi eksikliğinin bulunmasıdır. Bu kapsamda her yıl binlerce kişi organ yetmezliği nedeni ile hayatını kaybediyor. Organ bağışı konusunda duyarlı olalım ve etrafımızdaki kişileri de Organ Bağışı Yapmaya teşvik edelim” 
Öznavruz, ülke genelinde toplam 386 bin 707, Osmaniye’de 449 organ bağışı bulunduğunu sözlerine ekledi. Ümit KAHRIMAN


 

Bu haber 74 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Diyanet (DİB) bu ümmet coğrafyası için tek umuttur

Diyanet (DİB) bu ümmet coğrafyası için tek umuttur Diyanet-Sen Osmaniye Şube Başkanı Adnan Yiğit, Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve onun başkanına yönelik yıpratma ve i...

Fetö, taşınmazlarını kaçırmak istemiş

Fetö, taşınmazlarını kaçırmak istemiş Osmaniye'de görülen ve 381 sanığın yargılandığı FETÖ/PDY çatı davasında bazı sanıkların 17-25 Aralık sonrası FE...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU