Aydın Osmaniye Gazetesi

Hasanbeyli'de nohut hasadı başladı

Hasanbeyli'de nohut hasadı başladı

Tarih 11Temmuz2018, 11:32 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye’nin Hasanbeyli İlçesinde, 'Nohut Eken Sağlık Biçer' yayım projesi çerçevesinde ekimi yapılan nohudun hasadına başlandı.

Osmaniye’nin Hasanbeyli İlçesinde, 'Nohut Eken Sağlık Biçer' yayım projesi çerçevesinde ekimi yapılan nohudun hasadına başlandı.
Düzenlenen tarla günü etkinliğinde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, toprak, insan, doğa ve hayvan dostu bir ürün olan nohudun bu yıl 1400 dekar alan arazide ekimi yapıldığını ve 200 Tona yakın bir ürün hasadı beklendiğini söyledi.
Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen ve "Nohut Eken Sağlık Biçer Yayım Projesi" çerçevesinde Çolaklı Köyü'nde ekimi yapılan nohudun hasadı için tarla günü etkinliği düzenlendi.
Programa, Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, Hasanbeyli Kaymakamı Cuma Kılınç, Bahçe Kaymakamı Müfit Gültekin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Tamer Bilacan, Kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çiftçiler  katıldı.
"Nohut eken sağlık biçer" projene geçtiğimiz yıl başlandığını ve kurak alanlarda, suyun bulunmadığı alanlarda alternatif ürün olarak ekiminin yapıldığını kaydeden Müdür Sağlam, "Nohut, ülkemizde baklagil tüketimleri içerisinde üçüncü sırada yer almakta. Birincisi fasulye, ikincisi mercimek ve üçüncü sırada nohut bulunmaktadır. Biz özellikle Türkiye'deki baklagil üretiminin azaldığı bu dönemde, birim alanda, sulanamayan dezavantajlı alanlarda daha fazla gelir getireceği tarımsal yenilikler üzerinde çalışırken, nohut projesini Hasanbeli'de uygulamaya koyduk. Geçtiğimiz yıl içerisinde il genelinde 1100 dekar alanda, şuanda ise 1400 dekar alanda ekimi yapılmıştır. Biz bunu 5 bin dekar sadece Hasanbeyli ilçesinde yapmak istiyoruz. Nohut Hasanbeyli'de gerek ihtiyaç bakımından gerekse birim alandaki verim açısından burada ilerleyeceğini düşünüyorum." diye konuştu.
Nohudun, Türkiye şartlarında 52 enleme kadar yetişebilen bir bitki türü olduğunu aktaran İbrahim Sağlam, "Bununla birlikte hem toprak için, hem hayvan yemi hem de insan sağlığı için kesinlikle önemli bir ürün. Bugün buğday ile karşılaştırdığımızda buğdaya alternatif bir üründür. 2-3 kilogram saf azotla nohut yetiştirebilirken, buğdayda ise bu rakam 8-10 kilograma kadar çıkıyor. Onun için dışarıdan az oranda gübre, daha az masrafla hem toprak dostu, hem de çok güzel bir kaba yem bitkisidir. Onun için Toprak dostu diyoruz. Hayvan dostu, insan dostu, doğa dostu her şeyi ile bu ürünün mutlaka Hasanbeyli'de alternatif ürünler arasına girmesi, üretime girmesi gerekir.  Haber Merkezi

Bu haber 253 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Düzensiz 95 göçmen yakalandı

Düzensiz 95 göçmen yakalandı Osmaniye otogarı civarında dolaşırlarken polis tarafından yakalanan Afganistan ve Pakistan uyruklu 95 düzensiz göçm...

Çukurovalı arıcılar göçe hazırlanıyor

Çukurovalı arıcılar göçe hazırlanıyor Amanos ve Toros eteklerinde bal üretimi yapan Çukurovalı arıcılar, mayıs ayında başka yaylalara göç etmek için kova...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU