Aydın Osmaniye Gazetesi

Arıcılık eğitimi hayatını değiştirdi

Arıcılık eğitimi hayatını değiştirdi

Tarih 25Nisan2018, 12:42 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye'de Genç Çiftçi Projesi kapsamında aldıkları kovanlarla profesyonel olarak arıcılık yapmaya başlayan genç çift, bu sayede hem borçlarını ödedi hem de bir ev sahibi olma yolunda ilk adımı attı.

Osmaniye'de Genç Çiftçi Projesi kapsamında aldıkları kovanlarla profesyonel olarak arıcılık yapmaya başlayan genç çift, bu sayede hem borçlarını ödedi hem de bir ev sahibi olma yolunda ilk adımı attı.
Eşi ile yaşadığı Sarpınağzı köyünde geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlayan 31 yaşındaki Mustafa Keçebaş, babasından kalan 3 kovanla hem hobi olarak ilgileniyor hem de evin ihtiyacı balı elde ediyordu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülen Genç Çiftçi Projesi'ni duyan çift, hobi olarak yaptıkları arıcılığı geliştirmek amacıyla başvuruda bulundu. Başvuruları 9 ay önce kabul edilen Keçebaş çiftine, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce eğitim verildi. Eğitimin ardından genç çifte arılarıyla birlikte 45 kovan teslim edildi.
Evlerinin arkasındaki boş arazide başladıkları arıcılıkta kısa sürede başarılı olan çift, aradan geçen sürede kovan sayısını 85'e çıkarmayı başardı.
27 yaşındaki Gökçe Nur Keçebaş,  yaptığı açıklamada, projeye kendisinin başvurduğunu belirterek, bunun kabul edilmesiyle adeta hayatlarının değiştiğini söyledi.
Eşinin hobi olarak uğraştığı bir alanda profesyonel iş sahibi olduklarını aktaran Keçebaş, "Başvurdum ve çok şükür kabul edildi. Verimimiz çok iyi. Arıcılık geçim kaynağımız oldu." dedi.
Keçebaş, yaklaşık 9 aydır yaptıkları arıcılıkta daha da iyi noktalara gelmeyi istediklerini belirterek, bu amaç doğrultusunda çalıştıklarını dile getirdi.
Mustafa Keçebaş da 3 kovanla uğraşırken bu işin meslekleri olacağını aklının ucundan bile geçirmediğini anlatarak, eşinin girişimciliği sayesinde farklı bir noktaya geldiklerini söyledi.
Ulaştıkları başarıda Gökçe Nur Keçebaş'ın büyük emeği olduğunu aktaran Keçebaş, "Başvuruyu o yaptığı için patron da o. Ben de eşimin işçisi oldum. Onun dediklerini yapıyorum. Kovanları getir diyor getiriyorum, götür diyor götürüyorum. Birlikte işimizi büyütüyoruz. Devletimizin desteğiyle çok iyi duruma geldik. Herkese teşekkür ederim." dedi.
İş kurmak isteyen bütün genç çiftlere bu projeye katılmalarını tavsiye eden Kocabaş, "Bütün geçim kaynağımız bu arılar oldu. Çok memnunuz. Bize büyük bir gelir getirdi. Yeni bir ev için temel attık, yapımına başladık. Borçlarımızı da şükür ödedik." diye konuştu. Ümit Kahrıman

Bu haber 72 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Yerel seçimlerle ilgili istişare ettiler

Yerel seçimlerle ilgili istişare ettiler Kadirli Ak Parti ilçe teşkilatı park orman ve kahvaltı salonunda bir araya gelerek güncel ve yaklaşan yerel seçimle...

Bisikletiyle düşen öğrenci yaşamını yitirdi

Bisikletiyle düşen öğrenci yaşamını yitirdi Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde bisikletiyle traktörün arkasından tutunan ilkokul öğrencisi Taylan Batur Lök, düşmesi...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU