Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
Sıfır atık projesi bilgilendirme toplantısı yapıldı

Sıfır atık projesi bilgilendirme toplantısı yapıldı

Tarih 23Şubat2018, 18:17 Editör Ali CİHANGİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen "Sıfır Atık Projesi" bilgilendirme toplantısı, Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen "Sıfır Atık Projesi" bilgilendirme toplantısı, Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda yapıldı.
Toplantıya Vali Ömer Faruk Coşkun, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri ve kurum temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdulvahap Güven yaptı.
Sıfır Atık Projesinin, israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedef olduğunu belirten İl Müdürü Güven, projenin daha geniş kitlelere hitap etmesi, oluşan atık miktarının fazla olması ve yaşam standardı temelinin artırılması açısından kurumsal uygulamaların büyük önem taşıdığını söyledi.
İl Müdürü Abdulvahap Güven konuşmasının devamında, “Sıfır Atık Projesi; sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefi kapsamında 2017’nin Eylül ayında Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki tarafından hayata geçirilmiş ve Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin projeyi sahiplenmesinin ardından hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu kapsamda öncelikli olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ana Hizmet binasında başlatılan proje doğrultusunda önemli sonuçlar elde edildiği anlaşılmıştır. Sadece Bakanlığımız Ana Hizmet Binasında dört aylık çalışmalarda 45 Ton kâğıt, 11 Ton plastik, 2,5 Ton cam, 1 ton metal ve 60 Ton da değerlendirilebilir atığın ayrıştırıldığı ve bu sayede 766 ağacı kesilmekten kurtarmış, 8 ton sera gazı salınımını azaltmış, 165 varil petrol kullanımını ve 4 ton cevher kullanımını da engellemiş olduğumuzu gördük. Uzun vadede bu kazanımların ülkemiz ekonomisine olan katkısı büyük önem taşımaktadır” dedi.
Sıfır Atık Projesini ilimizde Valilik kompleksi, Osmaniye Belediyesi ve İl Özel İdaresinde uygulamak üzere çalışmalara başladıklarını ifade eden İl Müdürü Güven, “Hepimizin elbirliği ile kampanyaya sahip çıkarak destek olacağına gönülden inanıyorum. Bundan sonraki aşamada tüm kamu kurumlarını, belediyeleri, üniversiteleri, sanayi kuruluşlarını, medyayı, ilgili sektörleri ve tüm vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde çalışmalarımız devam edecektir” diye konuştu.
Toplantının devamında konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun ise “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi himayesinde hayata geçirilen bu proje hakkında biraz sonra yapılacak sunumla sizlere detaylı bilgi verilecek. Biz de öncelikli olarak Valilik kompleksimizde; Adliyemizde, İl Emniyet Müdürlüğümüzde, Defterdarlığımızda ve İl Özel İdaremizde ‘Sıfır Atık Projesi’ni uygulamaya koyacağız. Gelecek nesillerimiz adına bu projenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Daha yaşanabilir bir çevre için bu projeye herkesin destek olacağına gönülden inanıyorum. Projenin ilimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Programın son bölümünde Çevre Mühendisi Adem Özyurt Proje tanıtım sunumunu yaptı. Haber Merkezi

Bu haber 68 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Sabah namazı camiler gençlerle doldu

Sabah namazı camiler gençlerle doldu Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde bulunan Göçmenler camisinde gençlere yönelik "Kahvaltılı sabah namazı buluşması" ...

AK Parti Milletvekili Durmuşoğlu, halkın sorunlarını dinledi

AK Parti Milletvekili Durmuşoğlu, halkın sorunlarını dinledi AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, “halk günü” kapsamında vatandaşların sorunlarını dinledi.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU