Aydın Osmaniye Gazetesi

Şaşkınlık ve endişe ile karşılıyoruz

Şaşkınlık ve endişe ile karşılıyoruz

Tarih 12Şubat2018, 10:13 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Baro Başkanı Avukat Dilem Aksoy, Türkiye Barolar Birliği adından Türkiye ibaresinin kaldırılması ve Avukatların Barolara üyelik zorunluluğunun kaldırılmasına ilişkin açıklamaların yapılmasını ülkenin içerisinden geçtiği birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulduğu şu süreçte büyük bir şaşkınlık ve endişe ile karşıladıklarını belirtti.

Osmaniye Baro Başkanı Avukat Dilem Aksoy, Türkiye Barolar Birliği adından Türkiye ibaresinin kaldırılması ve Avukatların Barolara üyelik zorunluluğunun kaldırılmasına ilişkin açıklamaların yapılmasını ülkenin içerisinden geçtiği birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulduğu şu süreçte büyük bir şaşkınlık ve endişe ile karşıladıklarını belirtti.
Aksoy, avukatlık kanunu m.109’a göre Türkiye Barolar Birliği, bütün baroların katılmasıyla oluşan bir kuruluş olduğunu aktardı.
Türkiye Barolar Birliği ve Barolar, TÜRK Milletinin yargıdaki varlığı olduğunu ifade eden Aksoy, şunları kaydetti:
“1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun “Barolar” başlıklı 76. maddesinin 1. fıkrasına göre; “Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır”. Birlik, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur”. Görüleceği üzere; kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları olan barolar ve bu baroların katılımı ile oluşan Türkiye Barolar Birliği, avukatların kurdukları veya kuracakları mesleki dernek ve vakıflardan farklı olup, yargı erkinin ayrılmaz bir parçası olan avukatların ortak mesleki kurallarını geliştirir, korur, denetler ve avukatlık mesleğinin en iyi şekilde yerine getirilmesini sağlar. Türkiye Barolar Birliği; Dernekler Kanunu m.28’in dışında olup, dayanağını kanundan alan ve Anayasanın 135. maddesi uyarınca kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur. Anayasanın “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları” başlıklı 135. maddesinin 1. fıkrasına göre; “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları; belli bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumak maksadı ile kanunla kurulan ve organları kendi üyeleri tarafından kanunda gösterilen usullere göre yargı gözetimi altında, gizli oyla seçilen kamu tüzelkişilikleridir”.
Aksoy, Türkiye Barolar Birliği’nin önündeki TÜRKİYE kelimesinin kaldırılması talebinin en çok bölücü düşünceye sahip odakları sevindireceğini belirtti.
Türkiye Barolar Birliği’nden TÜRKİYE adının çıkarılması ile Avukatların Barolara üyelik zorunluluğunun kaldırılmasının etnik kimliklere ve siyasi inançlara dayalı baroların ortaya çıkmasına neden olacağını dile getiren Aksoy, şöyle devam etti:
“Türkiye Barolar Birliği'ni ve Baroları itibarsızlaştırır. Avukatların idari ve disiplin işlemlerini yapılamaz hale getirir. 106 Bin Avukata ve ailelerine Türkiye Barolar Birliği tarafından sağlanan sağlık yardımını ve sosyal yardımlaşmayı bitirir.  Kamu görevi olan mesleğimizi ticari alana taşır. Vatandaşın savunma hakkını, hak arama özgürlüğünü yok eder. Yargının vazgeçilmez üçayağından biri yok olur. Türkiye Baroları ve TBB Ülkenin coğrafyasına bakmaksızın, Kars’tan Edirne’ye kadar, 79 Baro Avukatların birlikteliğini sağlama, Ülkenin bölünmez bütünlüğüne halel getirmeme konusunda her daim mücadele etmişler ve bir bütünlüğü temsil etmişlerdir. Osmaniye Barosu ve Türkiye Barolar Birliği her milli meselede ve devletin bekasını ilgilendiren konularda her daim devletin ve milletin bölünmez bütünlüğünden yana tavır almış, tam destek vermiştir.
Türkiye Barolar Birliği ve Barolar, TÜRK Milletinin yargıdaki varlığıdır. Osmaniye Barosu ve Türkiye Barolar Birliği olarak daima milletimizin ve onlara yapılan haksızlıkların karşısında durmuş;davalarda müdahil olunmuş gerekli girişimler başlatılmıştır.Baroların ve Türkiye Barolar Birliğinin hangi tavrının milli olmadığını sormak isteriz”
Aksoy, Türkiye Cumhuriyetinin tüm Baroları ve Türkiye Barolar Birliği bugün herkesten daha çok milli herkesten daha çok vatan sevgisi ile hareket eden herkesten daha çok hak ve özgürlüklerin savunucusu olduğunu söyledi.
Aksoy, “Tüm bu nedenlerle de Birliğimizin adının önündeki TÜRKİYE bizim için bir kelimeden öte onurumuz, her şeyimizdir. Baro üyeliğinin kaldırılması; avukatın şahsının ve avukatlık mesleğinin ötesinde, hukuk devletinin ve hukuk güvenliği hakkının özünü zedeleyen sonuçlar doğurur. Barosuz avukatlık düşünülemez. Dünya uygulamaları da bu yöndedir. Türkiye Barolar Birliği’nden TÜRKİYE adının çıkarılması ile Avukatların Barolara üyelik zorunluluğunun kaldırılmasına ilişkin girişim ve değerlendirmelerin durdurulması gerektiğini hukuk devletimiz açısından acil görüyor, bu çağrımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

Bu haber 73 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Birinci basamak sağlık hizmeti broşürle anlatıldı

Birinci basamak sağlık hizmeti broşürle anlatıldı Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, "Aile Hekimliğinin Etkin Kullanımı İletişim Kampanyası kapsamında tanıtım...

Bahçe’de aşılama çalışmaları tamamlandı

Bahçe’de aşılama çalışmaları tamamlandı Osmaniye’nin Bahçe İlçesinde 15 köyde büyükbaş ve küçükbaş aşılama çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU