Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
TGK Genel Başkanı Kolaylı, mesaj yayımladı

TGK Genel Başkanı Kolaylı, mesaj yayımladı

Tarih 11Ocak2018, 15:51 Editör Ali CİHANGİR

TGK Genel Başkanı Kolaylı, mesaj yayımladı

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Dünü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Kolaylı, mesajında, Anadolu basınının yeninden ayağa kalkması, hak ettiği değeri kazanması için çaba harcadıklarını belirtti.

Kolaylı, mesajında, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin tadını, kokusunu, rengini nesilden nesile aktaran, her türlü ekonomik olumsuzluğa rağmen zihin terini akıtmaktan bıkmayan, bitmeyen bir maratonun daima son yüz metresini koşan, bu topraklara ve millete daim hizmet eden, vefakar, cefakar basın mensubu, sevgili dostlarım, öncelikle, Osmaniye Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir ve dernek üyesi siz değerli meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlarım. Bu vesileyle birkaç konuyu da sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. TGK olarak Anadolu Basınının yeniden ayağa kalkması, hak ettiği değeri kazanması için yıllardır çözülemeyen sorunları tek tek çözmeye başladık. Bu süreçte oturdukları yerde dedikodu, iftira, hile üretmekten başka icraatı olmayanlarla da mücadele ediyoruz. Ülkemiz, medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi sorunumuz, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile çözümlenmeli  ve alınan kararlar ivedilikle uygulamaya konulmalıdır.  Özellikle çalışma koşulları mutlaka iyileştirilmelidir. 10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı.  Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından, ne yazık ki 10 Ocak 1961’den çok daha kötü koşullara sahipler. Basın özgürlüğünü ele alan yasalar yeniden düzenlenmeli, terör suçları dışında, cezaevlerinde yazdıkları yazılar nedeniyle tutuklu bulunan gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır. Yaşadığımız tüm bu sorunlar nedeniyle, meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir. Tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Basın Dayanışma Günü’nü kutluyor, saygı ve sevgilerimi iletiyorum.” Okan Çenet

Bu haber 72 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Birinci basamak sağlık hizmeti broşürle anlatıldı

Birinci basamak sağlık hizmeti broşürle anlatıldı Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, "Aile Hekimliğinin Etkin Kullanımı İletişim Kampanyası kapsamında tanıtım...

Bahçe’de aşılama çalışmaları tamamlandı

Bahçe’de aşılama çalışmaları tamamlandı Osmaniye’nin Bahçe İlçesinde 15 köyde büyükbaş ve küçükbaş aşılama çalışmalarının tamamlandığı belirtildi.

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU