Aydın Osmaniye Gazetesi

Kaymakam Orhan, Ala Cami de çalışmalarını inceledi

Kaymakam Orhan, Ala Cami de çalışmalarını inceledi

Tarih 12Ekim2017, 19:15 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde geçmişi 15´inci yüzyıla uzanan Ala Cami´de yapılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde geçmişi 15´inci yüzyıla uzanan Ala Cami´de yapılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.
Osmaniye´nin Kadirli ilçesinde yaklaşık 2.bin yıllık tarihinde manastır ve cami olarak hizmet veren, 1924´ten bu yana ibadete kapalı olan Ala Cami, restore edilmesinin ardından ibadethane ve müze olarak yeniden hizmete açılacağı günü bekliyor.
Çalışmalar kapsamında ayrıca cami ve çevresindeki kazılarda bulunan mozaik ve tarihi eserlerin üzerilerinin camla kapatılıp sergi alanına çevrileceği belirtildi.
Restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen İlçe Kaymakamı Tamer Orhan, Milattan sonra ilk yüzyıla, yani Milattan sonraki yüzyıla kadar Tarihte yapıldığı tahmin edilen Ala camimiz yaklaşık 2 bin yaşındadır. Hıristiyanlığın ilk dönemine ait bir Manastır burası.1488 de Sultan 2.Beyazıt zamanında camiye çevrilmiş Minare eklenmiş.1924 yılında Müzeye çevrilmiş ve 2010 yılında tekrar camiye çevrilmesinin ardından restorasyon çalışmalarına başlanmış Kadirli ilçemizin en eski tarihi eserlerinden en köklü eserlerinden biri olan bu Manastır Ayasofya’dan daha eski bir Tarihe sahiptir. Türkiye topraklarındaki ilk Manastırlarından biri olduğunu değerlendiriyoruz. Turizme kazandırmak için restorasyon çalışmalarına hız verdik. En kısa sürede bitirip Kadirli’mize, Osmaniye’mize, Türkiye’mize bu Tarihi eseri kazandırmak istiyoruz. Tüm turistleri buraya bekliyoruz” dedi. Haber Merkezi

Bu haber 126 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Elektrik Akımına Kapılan İşçi Hayatını Kaybetti

Elektrik Akımına Kapılan İşçi Hayatını Kaybetti Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) çalıştığı fabrikada elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti.

Kadirli Demirspor’a başkan Tarhan sahip çıktı

Kadirli Demirspor’a başkan Tarhan sahip çıktı Geçtiğimiz yıl Bal liginde ilçeyi temsil eden Kadirli 7 Mart Demirspor'un Bölgesel Amatör Ligi Katılım ücretini...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU