Aydın Osmaniye Gazetesi

MissSare
AFAD, örnek projelerini dünyayla paylaşıyor

AFAD, örnek projelerini dünyayla paylaşıyor

Tarih 12Ekim2017, 19:12 Editör Ali CİHANGİR

Osmaniye Afet ve Acil Durum İl Müdürü Serhat Bulut, Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü münasebetiyle basın açıklamasında bulundu.

Osmaniye Afet ve Acil Durum İl Müdürü Serhat Bulut, Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü münasebetiyle basın açıklamasında bulundu.
Bulut, açıklamasında, afet önleme, zarar azaltma ve hazırlığını içeren ve 2009 yılında Birlemiş Milletler Genel Kurulu'nun kararı ile ilan edilen Uluslararası Afetlerin Azaltılması Gününün, her yılın 13 Ekim günü kutlandığını belirtti.
Bulut, “Afetlere karşı dirençliliği arttırmak için tehlikeye maruz kalmayı ve afetten zarar görebilirliği önleme ve azaltma, müdahale ve iyileştirme için hazırlığını artırma, bütünleşik ve kapsamlı bir şekilde ekonomik, yapısal, yasal, sosyal, sağlıkla ilgili, kültürel, eğitsel, çevresel, teknolojik, politik ve kurumsal önlemlerin uygulanması yoluyla yeni afet riskinin oluşmasını önleme, mevcut afet riskini azaltma çalışmalarının  yapılması gerekmektedir” dedi.
Her yıl bir hedefi gerçekleştirmek şeklinde kampanya geliştirildiğini ifade eden Bulut, şunları kaydetti:
“Bu seneki hedef"2030 yılına kadar küresel olarak afetlerden etkilenmiş insan sayısını önemli ölçüde azaltmak, 2005-2015 yılına kıyasla 2020-2030 on yılında her 100.000 kişide ortalama küresel rakamı azaltmaktır.  Bu yılın amacı koruma, önleme ve afetlerden etkilenmiş insan sayısını azaltılması ve özellikle afetler sonrasında ölüm riskinin, yaralanmaların, hastalıkların, yaşam kaybının, yer değiştirmenin (afet kaynaklı göç) ve temel hizmetlere erişimin zorlaşması sebebiyle özel ihtiyaç ve ilgi grupları içerisinde bulunan kadınlar, çocuklar, engelliler ve yaşlıların da afet riskini azaltma çalışmalarına  dahil edilmesidir.”
Bulut, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD),  Türkiye adına geniş bir heyetle Afet Risklerinin Azaltılması ile ilgili forumlara katılım sağladığını aktardı.
Türkiye Afet Risk Azaltma Planı (TARAP) kapsamında pek çok örnek projenin dünyayla paylaşıldığını kaydeden Bulut, “Osmaniye AFAD olarak bizler de afet risklerinin önlenmesi, mevcut risklerin azaltılması ve afetler karşı dirençliliğin artırılması hedefi doğrultusunda üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle görevimizi en iyi şekilde yapmak için gayret ediyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP), Türkiye Afet Risk Azaltma Planı (TARAP) ve Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES) gibi projeleri de İlimiz düzeyinde geliştirerek uyguluyoruz. Afete dirençli toplum oluşturmasında bilinçlenmenin de önemine vurgu yaparak Afete Hazır Türkiye projesi kapsamında eğitim ve tatbikatlarımıza devam etmekteyiz" dedi. Ümit Kahrıman

Bu haber 80 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Elektrik Akımına Kapılan İşçi Hayatını Kaybetti

Elektrik Akımına Kapılan İşçi Hayatını Kaybetti Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) çalıştığı fabrikada elektrik akımına kapılan işçi hayatını kaybetti.

Kadirli Demirspor’a başkan Tarhan sahip çıktı

Kadirli Demirspor’a başkan Tarhan sahip çıktı Geçtiğimiz yıl Bal liginde ilçeyi temsil eden Kadirli 7 Mart Demirspor'un Bölgesel Amatör Ligi Katılım ücretini...

      RESMİ İLANLAR

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU