Geri dönüşüm atıkları, ekmek parası oldu - Akdeniz Gazetesi
Geri dönüşüm atıkları, ekmek parası oldu

Geri dönüşüm atıkları, ekmek parası oldu

Tarih 28Aralık2015, 03:19 Editör Ali CİHANGİR

Esed rejiminin saldırılarında evine varil bombası düşmesi sonucu ağır yaralanan Salih Galye, tedavi için geldiği Türkiye'de zorlu yaşam koşullarına direnmeye çalışıyor.

Esed rejiminin saldırılarında evine varil bombası düşmesi sonucu ağır yaralanan Salih Galye, tedavi için geldiği Türkiye'de zorlu yaşam koşullarına direnmeye çalışıyor.

Demircilik yaptığı Suriye’nin Halep kentinden, tedavi için 2 yıl önce eşi ve 3 çocuğu ile Osmaniye’ye gelen 38 yaşındaki Galye, geri dönüşüm atıklarını satarak tek odalı evde ailesinin geçimini sağlıyor.

Saldırılarda enkaz altında kaldığını belirten Galye, ağır yaralı olarak geldiği Osmaniye'de tedavisinin devam ettiğini söyledi.

Koltuk değneği yardımıyla hareket edebildiğini belirten Suriyeli baba, "Esed saldırılarında evimize varil bombası düştü. Saatler süren uğraşlar sonucundan ağır yaralı olarak enkazdan çıkarıldım. Osmaniye'de karın bölgemden ve ayaklarımdan çok sayıda ameliyat oldum. Tedavim sürüyor. Uzun zamandır koltuk değnekleriyle hareket edebiliyorum" dedi.

Galye, sokaklarda topladığı geri dönüşüm atıklarını satarak ailesinin geçimini güçlükle sağladığını kaydetti.

Cadde ve sokaklarda bulunan çöp konteynerlerine uğradığını ifade eden Galye, şunları kaydetti:
"Arkasında takılı sepeti olan şarjlı bisikletim var. Ben bisikleti sürüyorum, çocuklarım ve bazen de eşim bana yardımcı oluyor. Bununla 1,5 yıldır plastik, kağıt ve metalleri topluyorum. Sonra bunları satarak aileminin geçimini güçlükle sağlıyorum. Kış ayları bizi zorluyor. Fakat ekmek parası kazanmak için bu zorlu koşullara göğüs germeliyiz. Çocuklarımın ihtiyaçları var. Burada kimseye muhtaç olmadan yaşamaya çalışıyoruz. Günlük 15 ile 25 lira kazanabiliyorum, bir taraftan benim rahatsızlığım diğer taraftan yaşam koşulları hayatımızı zorlaştırıyor"

Galye, Suriye'de savaşın biran önce sona ermesini arzuladığını anlattı.

Esed rejiminin binlerce masum insanın yaşamına malolduğunu aktaran Galye, "Hayat koşulları ve Suriye’deki iç savaş bizi buralara sürükledi. Ülkedeki savaşta binlerce insan gibi ben de yakınlarımı kaybettim. Bunun bir son bulması, masum insanların ölmemesini temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Eşinin ayağındaki rahatsızlığından dolayı zor günler yaşadıklarını anlatan Fatma Galye, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çektiğini belirtti.

Mahallede sakinlerinin ve kentteki hayırseverlerin desteğinin kendilerine moral verdiğini anlatan Galye, "Tek dalı eve aylık 200 lira kira veriyoruz. Bunun yanı sıra elektrik, su parası ödemekten zorlanıyoruz. Sağolsun hayırsever insanlar ve kuruluşlar bize yardımcı oluyor ama bu da yeterli olmuyor. Üç çocuğumun ihtiyaçları, eşimin rahatsızlıkları bizim için yaşamı daha da zorlaştırıyor" ifadelerini kullandı.

Galye, ülkesine geri dönerek akrabalarıyla bir araya gelmeyi, huzurlu bir yaşam sürmeyi arzuladığını belirtti. Ümit Kahrıman

Bu haber 36643 defa okunmuştur.

Delicious     FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Özel Haber

Gebeli çınarı tarihe tanıklık ediyor

Gebeli çınarı tarihe tanıklık ediyor Osmaniye nin tarihi simgelerinden biri olan yaklaşık 200 yaşındaki Gebeli Çınarı yıllara meydan okuyor.

Arıcılar kalite için yarışıyor

Arıcılar kalite için yarışıyor Çukurova'da, portakal çiçeklerinin açmasıyla birlikte arıcılarda telaş başladı.

      BASIN İLAN KURUMU

      KÖŞE YAZARLARI

OKULLAR AÇILIYOR20Eylül2017

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     HAVA DURUMU