Güncel 18.09.2021 09:07:00 0

Yenidoğan canlandırma programı düzenlendi

Osmaniye’de Asfiksiye Bağlı Ölümlerin ve Sekellerin önlenmesi amacıyla yenidoğan canlandırma programı düzenlendi.

Osmaniye’de Asfiksiye Bağlı Ölümlerin ve Sekellerin önlenmesi amacıyla yenidoğan canlandırma programı  düzenlendi.
İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Salonunda düzenlenen ve 3 gün süren  eğitime eğitimci olarak,  Kurs Sorumlusu Ünsal Bozkurt, Uzm.Dr.Özgül Tunç Akbaş, Uzm.Dr.Ümit Ece, Anestezi Teknikeri Ali Kurt ve Meltem Demirkıran katılmıştır. 6 Hekim ve 12 Sağlık Personeli olmak üzere toplam 18 sağlık çalışanı katılarak sertifika almayı hak kazandı.
Konuyla ilgili konuşan İl Sağlık Müdürü Hasan Öznavruz, "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatal resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurmaktadır. Yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık personelinin yenidoğan resüsitasyonunda bilgili ve becerili olmalarını ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini gerektirir. Bu bağlamda, müdürlüğümüz koordinatörlüğünde, doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan hekimlerimiz ve sağlık personellerimize doğum sonrası gerçekleşen fizyolojik olaylar, canlandırma basamaklarını gösteren akış çizelgeleri, canlandırmaya hazırlık aşamaları, doğum öncesi riskli durumlar ve yenidoğan canlandırmasında gerekli müdahalelerin yapılabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması amacıyla Yenidoğan Canlandırma Uygulayıcı Eğitimleri (NRP) verildi." ifadelerine yer verdi.
Teorik ve uygulamalı eğitim sonunda yapılan değerlendirme sınavlarının ardından başarılı olan katılımcılara sertifikaları, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Mehmet Bahar, tarafından takdim edildi. Osmaniye İl Sağlık Müdürlügü