Güncel 6.07.2021 09:34:00 0

Uzun, “Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi çok özel bir üniversite”

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin (KTMÜ) radyosu Manas FM’in konuğu olan OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Osmaniye’ye ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’ne ilişkin soruları yanıtladı.

Kırgızistan-Türkiye Manas  Üniversitesi’nin (KTMÜ) radyosu Manas FM’in konuğu olan OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Osmaniye’ye ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’ne ilişkin soruları yanıtladı.
Orta Asya’nın ilk ve yayındaki tek üniversite radyosu olan Manas FM’in konuğu olan Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, “Bizim gençliğimizden itibaren Türk dünyası ile olan ilgimiz hayallerimiz çok büyük ve buraya ilk defa gelmem tabii ki duygularımızı tekrar alevlendirdi. Tanrı Dağları’nın gölgesinde Bişkek’te güzel dostlarla hep beraber olmak bizler için çok anlamlı, inşallah bundan sonra Kırgızistan’a daha sık geleceğiz. Kırgızistan çok gelişmiş bir ülke, Bişkek de çok gelişmiş bir şehir. Kırgızistan’ın her açıdan daha fazla gelişmesini yürekten istiyorum. Bu yayın aracılığı ile de Kırgızistanlı kardeşlerimize de en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.
Uzun, “Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi çok özel bir üniversite”
Canlı yayında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) hakkındaki düşünceleri de sorulan OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, “Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi çok özel bir üniversite. Kırgızistan ile Türkiye arasındaki dostluğun kardeşliğin somut simgesi haline gelen bir üniversite. Birçok açıdan da hem Kırgızistan'da hem de Türkiye'de çok önemli yeri olan bir üniversite. Burada da çok değerli bir akademik kadro var ve öncelikle Kırgızistan’ın bilimsel hayatına çok önemli destekler verdiğini düşünüyorum. Yine Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörümüz sayın  Prof. Dr. Alpaslan Ceylan beyefendi de burada çok önemli bir motivasyon sağlamış ve ekibiyle çok güzel işler yapmışlar, biz de kendisinden, çok şey öğreneceğiz, tecrübelerinden faydalanacağız. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nin daha iyi yerlerde olacağına inanıyor  ve daha yüksek eğitim öğretim düzeyine erişmesini gönülden  diliyorum.” Şeklinde konuştu.  
Prof. Dr. Turgay Uzun, Korkut Ata adıyla anılan üniversite için Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile yapılan akademik iş birliği protokolü büyük anlam taşıdığını ifade etti.
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi arasında imzalanan “Akademik İş Birliği Protokolü’ne” dair değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, “Akademik İş Birliği Protokolü ile çok önemli kararlar aldığımızı düşünüyorum.  Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü ve ekibi ile yaptığımız toplantılarla somut bir biçimde hangi alanlarda işbirliği yapacağımız konusunu görüştük. Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ile birçok alanda zaten ortak programlara sahibiz. Bu programlarda hem akademisyen değişimi hem de öğrenci değişimi anlamında fikir birliğine vardık. Yani işbirliklerini gerçekleştirme açısından ve bu süreç içerisinde akademisyenlerimiz hem üniversitemize hem de Manas Üniversitesi’ne gelecekler. Burada da çok sayıda ortaklık ve projeyi hayata geçireceğiz. İşbirliği konusunda sayın Rektörümüz Prof. Dr. Alpaslan Ceylan’a ve ekibine buradan teşekkür ediyorum. Tabii ki Korkut Ata adıyla anılan üniversitemiz için Manas Üniversitesi ile ortaklık yapmak çok anlamlı bir noktada gerçekleşiyor ve bizim için tabii ki çok büyük önemi var. Bu manevi anlamdaki birlikteliği somut bir biçimde ortaya koymak ve en kısa zamanda da meyvelerini almak üzere çalışmalara hız vereceğiz.” dedi.
Uzun, “Kırgızistan’ın Derdi Derdimiz, Üzüntüsü Üzüntümüzdür.”
OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, programın sonunda, “Türk dünyasının kalbi olan Kırgızistan’da ve bu bölgede olmaktan çok büyük bir gurur duyuyorum. Burada olmak bize ayrı bir heyecan veriyor. Türk dünyası Altay dağlarından Tuna nehrine kadar geniş bir coğrafyayı kapsıyor o nedenle Türk dünyasının derdi bizim derdimiz, üzüntüsü bizim üzüntümüzdür.  Biz bu noktada nasıl destek verebilirsek, bu bizim için çok büyük bir gurur kaynağı olacaktır. O nedenle inşallah daha sıklıkla burada bulunmayı Kırgız kardeşlerimiz ile el ele yürek yüreğe bulunmayı temenni ediyorum. Dilerim ki Kırgızistan, Türk dünyasının yükselen güneşi olacak. Ben de bütün Kırgız kardeşlerimize bizi dinleyenlere tekrar en derin saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum” şeklinde konuştu. OKÜ