Güncel 8.07.2021 17:39:00 0

OKÜ ile ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi işbirliği protokolü imzaladı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) ile Kırgız Cumhuriyeti ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi arasında “İkili İşbirliği Protokolü ve Mevlana Değişim Programı” anlaşması imzaladı.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) ile Kırgız Cumhuriyeti ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi arasında “İkili İşbirliği Protokolü ve Mevlana Değişim Programı” anlaşması imzaladı.

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, yazılı açıklamasında, Kırgızistan ile işbirliğini geliştirmek ve kültürel bağları güçlendirmek için Karakol şehrinde işbirliği anlaşması imzalandığını belirtti.

Anlaşmanın önemsendiğini ifade eden Uzun, “İmzalanan protokol, her iki üniversitenin, akademik personel değişimi, araştırma çalışmalarının teşvik edilmesi, her iki ülke mevzuatına uygun öğrenci değişim programlarının geliştirilmesi ve ikili diploma veren programların düzenlenmesi, akademik araştırma verilerinin ve teknik malzemelerin değişimi, yayın faaliyetlerinde veya kültürel faaliyetlerde işbirliği ve konferans, seminer, sempozyum ve kongre gibi ortak akademik ve bilimsel etkinliklerin düzenlenmesini kapsıyor” ifadelerini kullandı.

Uzun, protokolün Kırgızistan’la ortak araştırma projeleri geliştirilmenin yanı sıra eğitim ve araştırma amaçlı bilimsel yayınların ve diğer materyallerin karşılıklı değişimine de imkan sunduğunu aktardı.

OKÜ’nün uluslararası hedefine ilerlediğini vurgulayan Uzun, şunları kaydetti:
”Değişim programlarıyla dünyanın her yerinden öğrencileri OKÜ’ye davet ederek kültürlerarası etkileşimi arttırıyoruz. Bu doğrultuda Kırgızistan-Türkiye arasında bilim ve kültürde kurulan köprülerin güçlendirilmesini de hedefliyoruz.  İmzalamış olduğumuz işbirliği anlaşma ve protokollerinin iki ülke ve iki üniversite adına hayırlı olmasını diliyorum”

Bu arada, İkili İşbirliği Protokolü ve Mevlana Değişim Programı Anlaşmasının OKÜ Rektörü Pof.Dr.Turgay Uzun ve Kırgız Cumhuriyeti ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Askarbek Imanbaev arasında imzalandığı kaydedildi.

İmza törenine OKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun Özalp, OKÜ Dış İlişkiler Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Ceyhun Yükselir ile ISSIK-KÖL Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcıları ve Yönetimi katıldı. OKÜ