Güncel 4.06.2022 22:58:00 0

“Habercilikte İlkeler ve Yeni Yönelimler” paneli OKÜ’de yapıldı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tarafından düzenlenen “Habercilikte İlkeler ve Yeni Yönelimler” başlıklı panel OKÜ Rektörlük Büyük Salonda yerel medya temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tarafından düzenlenen “Habercilikte İlkeler ve Yeni Yönelimler” başlıklı panel OKÜ Rektörlük Büyük Salonda yerel medya temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.
 
Panelin açılışını OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun yaptı. Tüm konuklara ve katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, “Dördüncü güç olan medya günümüzde dördüncü güç olmaktan çıkıp kapitalizmin gelişmesi ile birlikte tekeller, monopoller siyasal anlamdaki güçler daha özgürlükçü ve iktidarların dışında yer alan beşinci güç haline geldi. Sosyal medya ve internet medyası dediğimiz güç ortaya çıktı. Bu daha güçlü bir biçimde tüm toplumları etkilemeye başladı. Tabiki  bu şekilde olduğunda bir takım sorunlar beraberinde geliyor. Bu panelde bu sorunlar aydınlığa kavuşacak diye düşünüyorum." dedi.  

"Habercilikte İlkeler ve Yeni Yönelimler" panelinin 1. oturumu, Dijitalleşme, Gazetecilik ve Yerel Basın başlıklarıyla gerçekleşti. Panelde Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şadiye Deniz, ‘Dijital Gazetecilik ve Unutulma Hakkı’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mikail Batu, ‘Sosyal Medya ve Metaverse’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Petek Durgeç, “Türkiye’de ve Dünyada Yerel Basın”, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Simge Deniz Demirel ise “Habercilikte Yeni Yaklaşımlar” başlıklı sunum yaptı.

Panel sonunda Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri ve Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir’de bir konuşma yaptı. Başkan Cihangir; “Yerel basının; yerel yönetimler ve yerel dinamikler için çok önemli olduğunu biliyoruz. İnternet siteleriyle ilgili Mecliste bir yasa taslağı var. Biraz incelediğimizde internet gazeteciliği tanımı tanımı ve bu işle uğraşan kişilerin biraz daha rahatlayacağını görüyoruz. Ayrıca yazılı basının biteceğine inanmıyorum, belki sayıları azalacak ama nitelikli olanlar ayakta kalacak” dedi.

Panelinin ikinci gününde ise 2. ve 3. Oturumda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Petek Durgeç, ‘Geleneksel Gazetecilikte Haber Yazma, Basın Bülteni Hazırlama’ ile ‘Haber Fotoğrafçılığı’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şadiye Deniz, ‘Dijital Gazetecilikte Haber Kaynakları’ (SEO, Sosyal Medya), Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mikail Batu, ‘Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi’ ve ‘Sosyal Medyada Algı Yönetimi’ ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Simge Deniz Demirel, ‘Dijital Gazetecilikte Veri Kullanımı’ ve ‘Habercilikte İnfografik’ başlıklarında sunumlar yaptı.

Program plaket ve katılım belgelerinin  takdimi ile sona erdi.

Haber Merkezi