Sağlık 13.11.2013 08:16:15 0

YENİHAYAT?ta yeniden hayat buldu

19 yıldır kanser hastası olan Nuriye Cepe (47) kansere bağlı sarılık nedeniyle geldiği Özel Yenihayat Hastanesinde ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

19 yıldır kanser hastası olan Nuriye Cepe (47) kansere bağlı sarılık nedeniyle geldiği Özel Yenihayat Hastanesinde ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

 

19 yıllık mücadeleyi anlayan Nuriye Cepe?nin Eşi Sebahattin Cepe, ?Süreç 1994?de Gaziantep?te başladı. Boynun sağ ve sol tarafında çeşitli kitleler çıktı ve hastanelere müracaat ettik, süreç böyle başladı. Gaziantep?te 3 defa boyundan ameliyat edildi. Kanser teşhisi konuldu ve oradaki doktorların ifadesi bu böyle devam edecek, buranın temizlenmesi mümkün değil dediler.? dedi.

 

19 YILDIR HASTANELERİ GEZİYORUZ

 

Tedaviler devam ederken kanserin pankreas bölgesine sıçradığını anlatan Cepe, ?Pankreas kanseri ile ilgili incelemeler yapıldı. Bu ameliyat edilir mi edilmez mi diye sağlık kurullarında tartışmalar yapıldı. Genelde edilmez denildi. Pankreas bölgesini temizlesek, boyun bölgesi var. Bu hasta böyle yaşayacak denildi. Biz durmadık, devamlı hastanelere 3 ayda, 5 ayda gidip geldik. Sonra bir doktor ameliyat kararı verdi pankreastan. Doktor ameliyattan çıktı sonuçta fakat ?ölüm riski var ben bunu alamam? dedi. Bu arada kanser beyine sıçradı. Beyinden 4 yıl önce ameliyat oldu. Başarılı bir ameliyat oldu. Sonuçta çok güzel oldu, beyinde bir sıkıntı çıkmadı. Şu anda takibi bile bıraktı.? diye konuştu.

 

Geçen 19 yıllık süreçte büyük sıkıntılar çektiklerini belirten Sebahattin Cepe, ?Son olarak hastanın sarardığını, kaşındığını ve yüzünde çok büyük değişiklikler olduğunu gördük ve hastaneye müracaat ettik, doktorla telefonla görüştüm, hastayı hemen getir dedi. Kenan Yüce tanıdığım bir doktordu. Hastanın şu anda hayati riski var, acil ameliyat olması lazım. Yaptırırsınız yaptırmazsınız siz bilirsiniz. Ama ben bu ameliyatı yapacağım. 19 yıldan beri bu hasta ölüme terk edildi. 19 yıldan beri bu hasta ölecekse niye ölmedi. Sonuçta burada bir sorun, bir mucize var. Ama ben bu ameliyatı yapacağım, yapılsa da yapılmasa da hayati riski var. Gerekli hazırlıklar yapıldı. Biz de gerekli izinleri verdik, ameliyata alındı. Ameliyat başarılı geçti. 10 gün risk vardı. O süreci atlattık, hastamız şu anda gayet iyi.? diye konuştu.

 

HASTALARIMIZLA İLGİLİ KARAR VERİRKEN İYİ DÜŞÜNMELİYİZ

 

Ameliyatı yapan Özel Yenihayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kenan Yüce ise hastanın hastaneye 10 gün kadar önce pankreasa bağlı sarılık şikayeti ile hastaneye geldiğini belirterek, ?10 gün kadar önce pankreas kanserine bağlı sarılık, tıkanma sarılığı nedeniyle hastanemize gelen hastanın yapılan tetkiklerinde safra kanalı çok ileri derecede genişti. Dinlediğimizde hikayesinde çok önemli bir özellik vardı. Multipl Endokrin Neoplazi dediğimiz ailesel gelen boyundaki guatr hastalığından 19 yıl önce başlayan bir kanser öyküsü vardı. Hastanın hem boynunda kanserleri, geçirmiş olduğu bir beyin tümör ameliyatı ve pankreasta yaklaşık 8-10 cm çapında bir kitlesi vardı. Ameliyata girdiğimizde biz büyük bir ihtimalle sadece safranın yolunu değiştireceğimiz basit bir ameliyat yapacağımızı düşünüyorduk ama böyle olmadı. Aradan geçen 14 yıllık bir zamandan sonra kanser bu şekilde kalmışsa eğer belki pankreasını da çıkarabiliriz diye düşündük ve gerçektende ameliyat sırasında pankreastan kanseri sökebildik. 8,5 saat süren bir ameliyatla, başarılı bir ameliyatla pankreası alındı.? dedi.

 

Burada ameliyatın başarısından çok hekimler adına çıkarılması gereken başka derslerin olduğunu belirten Dr. Yüce, ?Bu hastayı 14 yıl önce ben ameliyat etseydim büyük bir ihtimalle kanserini almak için bu ameliyatla uğraşmayacaktım. Çünkü hastaya aklımızca kısa bir ömür biçecektik. Bütün hekim olarak bizler bu ameliyata bağlı hayat süresi, yaşama süresi şudur diyoruz. Kısa bir ömür süreceğini düşündüğümüz için de ciddi bir ameliyata karar vermeyip hastayı bırakacaktık. Şimdi 14 yıl aradan geçtikten sonra gördüğümüz zaman böyle bir ameliyat yapmaya karar verdik. Bütün hekim arkadaşlar için buradan dersler çıkartmak mümkün. Biz artık, hiçbir hastaya ne kadar sürede öleceğini söyleyip, hesap yapıp onun adına hayatı konusunda karar verip bazen riske atmaktan korkarak daha küçük, daha basit bir ameliyatla hastalığın ilerlemesine sebep olabiliyoruz. Yani ciddi, gerekli olan en doğru ameliyat kararını her zaman veremeyebiliyoruz. Çünkü tümörün nasıl davranacağını bilemiyoruz. Burada önemli olan, hasta 14 yıl süren bir kanserle yaşamış olması. Bu bizim için mucizedir.? diye konuştu.

 

19 yıldır kanserle mücadele ettiğini, ameliyattan sonra durumunun şu anda çok iyi olduğunu belirten Nuriye Cepe ise, ?İyiyim, inşallah sonu, tamamı da iyi olur. Doktoruma çok çok teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık, başarılı bir ameliyat geçirtti bana. İnşallah bu son olur.? dedi.

 

Durumu gayet iyi olan Nuriye Cepe, hastaneden taburcu edilerek evine gönderildi. Ali Cihangir